Vojenský zdravotník priniesol nový pohľad na záchranu života staršieho muža na čerpacej stanici v Žiline


Foto: Vojenský zdravotník priniesol nový pohľad na záchranu života staršieho muža na čerpacej stanici v Žiline Foto: Ilustračné

V nedeľu 14. augusta krátko popoludní skolaboval vo vonkajšom priestore čerpacej stanice na Kamennej ulici v Žiline starší muž, u ktorého došlo k náhlej zástave srdca. Pri nevládnom pánovi sa postupne pristavilo niekoľko osôb, ktoré sa mu spolu s jeho rodinnou príslušníčkou pokúšali poskytnúť prvú pomoc do príjazdu záchrannej zdravotnej služby (ZZS).

Jedným z náhodných okoloidúcich bol aj 37-ročný Lukáš, ktorý po rýchlom zhodnotení situácie začal s masážou srdca. Pacientova príbuzná sa zatiaľ snažila o záchranné vdychy. Celý priebeh záchrannej akcie z Lukášovho pohľadu sme popísali v predošlom článku.

Po krátkom čase sa na čerpacej stanici šťastnou náhodou zastavil aj profesionálny vojenský zdravotník, ktorý si prišiel so svojím malým synom umyť auto. Ten taktiež neváhal a okamžite prebral iniciatívu pri oživovaní. Ležiaci pán mal podľa jeho slov najskôr slabý nitkový pulz, ktorý sa však po chvíli stratil.

Medzičasom bolo kontaktované aj operačné stredisko záchrannej zdravotnej služby, ktoré na miesto vyslalo svoju posádku a požiadalo o súčinnosť Mestskú políciu v Žiline. V tom momente sa totiž bližšie k čerpacej stanici nachádzali dve policajné hliadky, ktoré mali k dispozícii defibrilátor.

„Potom mi muža pomohli preniesť z mokrého na suché miesto, aby pri používaní defibrilátora nedošlo k jeho poraneniu. Ja som zatiaľ dával KPR. Do príchodu mestskej polície. Polícia prišla, nasadili sme defibrilátor a začal som diagnostikovať. Dal som prvý výboj, ktorý bol neúspešný. Tak som pokračoval v KPR,“ popísal napäté momenty vojenský zdravotník.

Podľa jeho slov má s oživovaním bohaté skúsenosti, vďaka čomu dokázal bezpečne pripojiť defibrilátor a taktiež správnym spôsobom pokračovať s kardiopulmonálnou resuscitáciou až do príjazdu vozidla rýchlej lekárskej pomoci (RLP). Oživovanie okoloidúcimi aj záchranármi mohlo podľa svedkov trvať viac než 10 minút, napokon však bolo úspešné.

„Na tiesňovú linku 155 sme prijali volanie o pomoc pre muža, ktorý skolaboval a nedýchal. Svedkovia udalosti ho začali oživovať podľa pokynov operátorky, v kardiopulmonálnej resuscitácii pokračovali aj privolaní záchranári. Muža sa napokon podarilo oživiť, do nemocnice ho previezli v umelom spánku a v kritickom stave,“ informovala Alena Krčová, hovorkyňa Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby Slovenskej republiky.

Prečítajte si viac: