Zápcha pod Strečnom ako Nehmotné kultúrne dedičstvo UNESCO? Dvaja Žilinčania spustili kurióznu iniciatívu


Foto: Zápcha pod Strečnom ako Nehmotné kultúrne dedičstvo UNESCO? Dvaja Žilinčania spustili kurióznu iniciatívu Foto: Facebook/Roman Grešák

Zápcha pod hradom Strečno bude navrhnutá na zápis do zoznamu Nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO. Za touto kurióznou iniciatívou stojí podnikateľ Roman Grešák, ktorý kandiduje na poslanca mestského zastupiteľstva v Žiline, spolu s právnikom Martinom Pírym. Zúfalá doba podľa nich vyžaduje zúfalé činy a výstavba tunela Višňové trvá už pridlho.

„Je úplne normálne, že keď idete na 15 kilometrovú pešiu túru, tak si so sebou zoberiete potraviny, zásoby vody, pršiplášť, snáď nejakú teplú deku. Ale je úplne nenormálne, keď na týchto 15 kilometrov, čo je zhruba cesta od Strečna po Vrútky, potrebujete to isté,“ vysvetľuje Roman Grešák na začiatku videa zverejneného na sociálnej sieti.

Grešák s Pírym sa rozhodli dať státiu v kolónach hlbší zmysel. Zápchy pod Strečnom sa podľa nich dajú považovať za peknú tradíciu, ktorá trvá už 30 rokov a pravidelne sa jej zúčastňujú stovky až tisícky ľudí. Tento zážitok zároveň porovnávajú s terchovskou hudbou alebo drotárskym umením. Aktuálne preto koncipujú návrh na zápis Zápchy pod Strečnom do zoznamu Nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO.

„Na tomto mieste by som sa chcel zároveň poďakovať všetkým doterajším vládam za to, že poctivo udržiavali túto tradíciu a umožnili tak ľuďom tento veľkolepý zážitok medzi dvoma hradmi, na začiatku Žiliny,“ s iróniou poďakoval vládnym orgánom Martin Píry.


Cieľom tohto kontroverzného kroku je poukázať na neúnosnosť situácie na úseku komunikácie prvej triedy I/18 medzi Vrútkami a Žilinou. Autori pripravovaného návrhu dúfajú, že sa vďaka ich iniciatíve zrýchli výstavba tunela Višňové, ktorá trvá už viac než 7 rokov. Prvú prieskumnú štôlňu pritom začali raziť ešte v roku 1998.

„Je absolútna hanba porovnávať tento tunel, ktorý má merať 7,5 kilometra a robia ho 34 rokov, a za tú dobu niekde vo Švajčiarsku postavili najdlhší tunel na svete. Za podstatne kratšiu dobu Turci urobili 15 kilometrov popod more, Nóri najväčší cestný tunel. A Arabom sa podarilo postaviť Dubaj, takže myslím, že toto kultúrne dedičstvo význam má. Spolu to dokážeme,“ dodali autori iniciatívy.Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu