Na Hájiku v Žiline opäť vyčíňali diviaky, mesto chce investovať do ďalších betónových zábran


Foto: Na Hájiku v Žiline opäť vyčíňali diviaky, mesto chce investovať do ďalších betónových zábran

Zábrany proti diviakom osadené v žilinskej mestskej časti Hájik už plnia svoju funkciu. V priebehu júla bolo osadených 30 kusov betónovo-kovových zábran, ktoré by mali zabrániť prevracaniu smetných nádob určených na komunálny odpad a zamedziť diviakom prístup k ľahko dostupnej potrave.

Problémy s diviakmi však neutíchajú. Do redakcie nám začiatkom augusta prišlo video, kde samica diviaka kontajner síce neprevrátila, no opäť z neho vyberala odpad a hľadala potravu. Išlo však ešte o pôvodné kontajnery bez betónových zábran. V blízkosti smetných nádob sa pohybovala aj s piatimi mláďatami.

„Zamedzenie kontaktu s diviakmi vyzerá nejako takto. Mali vymeniť všetky kontajnery a nie len pár. Toto v noci určite poteší, hlavne v týchto teplách, keď má každý otvorené okná,“ píše pán, ktorý nám video poslal. 

Betónové zábrany však boli doteraz len v testovaní a preto neboli ešte osadené na všetkých stojiskách. Radnica paralelne testovala aj účinnosť kovových ohradníkov na nádoby na kuchynský bioodpad. 

„Toto riešenie sa ukázalo byť efektívne a preto aktuálne pripravujeme podklady na obstaranie ohradníkov aj pre ostatné stojiská, vrátane žilinských mestských častí Závodie a Bánová,“ uvádza žilinský primátor Peter Fiabáne.

Diviaky by tak mohli na žilinských sídliskách vyčíňať ešte menej, keďže betónové zábrany im znemožnia ľahký prístup k potrave. Podklady na obstaranie ďalších zábran proti diviakom by mali byť podľa hovorcu mesta Vladimíra Miškovčíka pripravené do konca augusta. Zatiaľ nie je známe, koľko kusov nových ohradníkov bude osadených. 


Prečítajte si viac: