Myšlienka Rajeckej cyklomagistrály nachádza svojich podporovateľov


Foto: Myšlienka Rajeckej cyklomagistrály nachádza svojich podporovateľov

Spolupráca župy s dotknutými subjektmi pri projekte Rajeckej cyklomagistrály sa začala

Žilina, 12. marec 2014 – V Žilinskom kraji sa nachádza najväčší počet cykloturistických chodníkov spomedzi všetkých krajov, a to až 2890 km. Tiež je tu až štvrtina z celkovej dĺžky registrovaných cyklistických a turistických trás na území Slovenska. Žilinský samosprávny kraj (ŽSK) preto dlhodobo venuje zvýšenú pozornosť budovaniu nových a obnove existujúcich cyklistických chodníkov na jeho území.

Po úspešne zrealizovanom projekte Bystrickej cyklomagistrály na Kysuciach a unikátnej Hradnej cyklomagistrále spájajúcej Budatínsky a Strečiansky hrad prichádza župa s myšlienkou Rajeckej cyklomagistrály. „Naším záujmom je v spolupráci s partnermi pokračovať v budovaní cyklotrás na území nášho kraja. Najnovšie uvažujeme o spojení Žiliny s Rajeckou dolinou,“ uviedol predseda ŽSK Juraj Blanár.

Projekt Rajeckej cyklomagistrály, ktorý sa nachádza vo fáze prípravy, má za cieľ vo svojej prvej etape spojiť Žilinu a Rajecké Teplice cyklotrasou vedúcou popri rieke Rajčanka a prechádzajúcou cez obce Lietavská Lúčka a Porúbka. „O projekte vybudovania cyklotrasy medzi Žilinou a Rajeckou dolinou sa hovorí už dlho. Súčasná dopravná situácia na ceste I/64 nie je pre cyklistov bezpečná. Aj preto župa oslovila starostov a primátorov dotknutých miest a obcí k spolupráci, ktorí na úvodnom koordinačnom stretnutí vyjadrili plnú podporu myšlienke Rajeckej cyklomagistrály ako aj ochotu participovať na príprave projektu,“ dodal J. Blanár.

Na stretnutí sa okrem zástupcov župy a Krajskej organizácie cestovného ruchu Žilinský turistický kraj (KOCR ŽTK) zúčastnil aj primátor Rajeckých Teplíc Peter Dobeš, starosta Lietavskej Lúčky Marian Sliviak, starosta obce Porúbka Milan Janura ako aj zástupcovia mesta Žilina. 

V ďalšej fáze prípravy projektu bude navrhnuté trasovanie magistrály a do konca tohto roku by mala byť ukončená aj celková projektová dokumentácia. „Následne bude možné uchádzať sa o eurofondy v novom programovom období, ktoré by malo byť zamerané aj na podporu projektov v oblasti cyklistickej dopravy,“ informoval predseda KOCR ŽTK Jozef Štrba, ktorý dodal, že nová cyklotrasa by tiež prispela k zvýšeniu atraktivity Rajeckej doliny a podpore cestovného ruchu v Žilinskom kraji.

zdroj: Tlačová správa Žilinského samosprávneho kraja

Prečítajte si viac: