Festival Hudobné leto Trenčianske Teplice spustí v piatok svoju 76. sezónu


Foto: Festival Hudobné leto Trenčianske Teplice spustí v piatok svoju 76. sezónu

Priaznivci kvalitnej hudby sa opäť môžu tešiť na bohaté kultúrne leto v kúpeľnom meste Trenčianske Teplice. V piatok 1. júla totiž oficiálne začína 76. ročník festivalu Hudobné leto, a to slávnostným koncertom jazzovo-swingového orchestra Bratislava Hot Serenaders.

S úvodným programom sa prenesieme do zlatej éry začiatku minulého storočia, ktorému vládla krása, noblesa a elegancia. Práve v tomto období vzniklo aj podujatie Hudobné leto, dodnes uznávané ako najstarší festival komornej hudby v strednej Európe. Unikátny orchester Bratislava Hot Serenaders, ktorý vedie trubkár Juraj Bartoš, patrí medzi svetovú špičku v autentickej interpretácii jazzovej hudby 20. a 30. rokov. Diváci si užijú skladby v rytme swingu, ale takisto môžu obdivovať originálne hudobné nástroje z obdobia 20. rokov či elegantné šaty a smokingy ušité na mieru vo vintage štýle.

„Hudobné leto sa ako podujatie, samozrejme, neustále rozvíja presne tak ako samotná kultúra, v rámci ktorej nachádzajú uplatnenie i novšie žánre. Aj z toho dôvodu festival divákom prináša oveľa pestrejšiu paletu hudobných žánrov než v minulosti. Okrem klasickej hudby, ktorá uspokojí najnáročnejších poslucháčov, zaraďujeme do programovej štruktúry aj džez, pop, folklór či dokonca divadlo. Festival tento rok ponúkne desať nezabudnuteľných koncertov a predstavení. Na svoje si prídu domáci obyvatelia, pamätníci festivalu, ktorí si nenechajú ujsť ani jeden ročník podujatia, ale tiež mladí ľudia. Kúpeľným hosťom zasa Hudobné leto ponúka kultúrne spestrenie počas ozdravného pobytu,“ vysvetľuje Zuzana Danechová, produkčná manažérka festivalu.

Nad podujatím opäť prevzala záštitu aj ministerka kultúry SR, Natália Milanová: „Ponuka Hudobného leta Trenčianske Teplice je vždy pestrá ako leto samo. Už teraz sa teším na príjemnú atmosféru kúpeľného mesta a na podujatia v priestoroch Kursalonu.“

Júlový program Hudobného leta bude pokračovať A cappella koncertom najväčších hitov úspešnej slovenskej vokálnej skupiny FRAGILE, ktorá s ľahkosťou, nadhľadom i svojím typickým humorom predvedie svetové skladby bez sprievodu hudobných nástrojov. Robo Opatovský s kapelou nás naladí na svoje romantické songy i rytmické piesne, plné energie, ale aj osobných spovedí.

O týždeň neskôr sa ocitneme vo víre ľudových tancov s nezabudnuteľnými folklórnymi choreografiami SĽUK-u s názvom Výber z tvorby, ktoré budú mapovať ľudové zvyklosti naprieč celým Slovenskom. Posledná júlová nedeľa bude patriť divadelnej komédii Šialené nožničky z dielne bratislavského Hudobného divadla Teatro Wüstenrot. Čakajú nás bláznivé situácie, neočakávané rozuzlenia a pointy, ale tiež jedinečná konverzačná herecká improvizácia, ktorú spoluvytvárajú samotní diváci.

Augustový line-up otvorí pôvabná speváčka, klaviristka a skladateľka Mária Čírová, ktorej piesne sú hlbokou intímnou výpoveďou o rôznych životných situáciách, ľuďoch, ťažkých i radostných chvíľach. Hudobné Stretnutie dvoch generácií nám pre zmenu predvedú Peter Lipa a Zuzana Mikulcová. Legenda aj mladá krv slovenského jazzu dokážu majstrovsky ovládnuť atmosféru koncertu. Ak máte radi aj prvky R&B, groove, šansónu, pop-soulu či elektronickej hudby, prídete si na svoje.

Ak sa vám však počas leta zažiada poriadna dávka energie, vášne a temperamentu v jedinečnom spojení ľudovej hudby, svetovej klasiky, či ďalších žánrov, ako etno, flamenco alebo gypsy music, pripravte sa na veľkolepú oslavu. Do Kursalonu totiž zavítajú Cigánski diabli so svojím programom 15 rokov na scéne, v ktorom si vychutnáte jedinečné hudobné aranžmány i obrovskú virtuozitu. Najväčšie hity 80. a 90. rokov si potom pripomenieme spolu so stálicou slovenskej hudobnej scény, Beátou Dubasovou.

Festival uzavrie v piatok 2. septembra Slovenský komorný orchester (SKO) so svojím záverečným koncertom Hudba dvoch storočí. Finále podujatia si teda vychutnajú najmä priaznivci vážnej hudby, ktorí sa môžu tešiť na velikánov svetovej klasiky. SKO pod vedením dirigenta a umeleckého šéfa Ewalda Danela ponúkne neopakovateľné skladby, ktoré sa zrodili v období dvoch storočí.

Fotografie a viac informácií o festivale nájdete na tejto adrese.

Vstupenky na podujatia je možné zakúpiť online na www.ticketportal.sk, v Infocentre kúpeľného hotela PAX alebo priamo na mieste pred každým predstavením v Kursalone Trenčianske Teplice.


Prečítajte si viac:


Zdroj: PR Hudobné leto