Nová výstava v Kysuckom múzeu približuje tradičné úpravy vlasov a pokrývky hlavy v minulosti


Foto: Nová výstava v Kysuckom múzeu približuje tradičné úpravy vlasov a pokrývky hlavy v minulosti Foto: Kysucké múzeum v Čadci

Úprava vlasov a pokrývka hlavy mala vždy dôležité miesto v kroji Slovákov. Kedysi poukazovala na stav či sociálne zaradenie človeka. Podľa čepca alebo zdobenia šatky, ktorú mala žena na hlave, bolo už na prvý pohľad jasné, či je bohatá, alebo chudobná. Rovnako tým ženy dávali najavo, že sú už vydaté, keďže slobodné dievčatá čepce nenosili.

Kysucké múzeum preto otvára v nedeľu 12. júna 2022 v Kaštieli Radoľa výstavu s názvom Hlávka do krásy odetá. Kurátorka výstavy Mgr. Helena Kotvasová chce touto formou predstaviť verejnosti praktickú, ale i estetickú stránku najrôznejších pokrývok hlavy z oblasti Kysúc.  

Nosnou časťou výstavy je prierez rôznymi druhmi čepcov, šatiek, skosiek a podvik zo zbierkového fondu Kysuckého múzea, kde návštevníci môžu vidieť mnohorakosť využitia tradičných materiálov a výrobných techník.

„Dominancia ženských pokrývok hlavy je pochopiteľná, keďže „parádenie sa“ je doménou krajšej časti ľudstva. Samozrejme sme nezabudli ani na mužov, aj keď u nich je pochopiteľne rôznorodosť pokrývok hlavy o niečo menšia,” uvádza hovorkyňa Kysuckého múzea Miroslava Jančulová. Na výstave nebudú chýbať ani detské čepčeky, ktoré nosili deti od narodenia až do dovŕšenia 3. až 4. roku života.

Návštevníci budú mať taktiež možnosť sa bližšie oboznámiť so spôsobom česania vlasov malých dievčat i žien na Kysuciach. Výstava je doplnená o textovú časť s dobovými fotografiami, medzi ktorými sa nachádzajú aj fotograficky zdokumentované postupy viazania šatiek či tvorby účesov.

Expozícia s názvom Hlávka do krásy odetá bude v kaštieli Radoľa sprístupnená až do 16. októbra 2022. 

Prečítajte si viac: