ZŠ Gaštanová má jedinečný projekt zelenej strechy


Foto: ZŠ Gaštanová má jedinečný projekt zelenej strechy

Základná škola s materskou školou na Gaštanovej ulici v Žiline sa ako jediná škola v meste môže pochváliť zelenou strechou. Extenzívna vegetačná strecha plní okrem ekologickej a estetickej aj izolačnú funkciu.

Zelená strecha sa stáva populárnym spôsobom, ako rozšíriť zeleň v meste a predovšetkým na sídliskách. Ide o inovatívne riešenie, ktoré zadržiava zrážkovú vodu, chráni povlakovú krytinu objektov pred výkyvmi teploty aj UV žiarením a navyše produkovaním kyslíka prispieva k zdravej klíme. Svojou zelenou strechou rozšírila zeleň v areáli školy a na priľahlom sídlisku i základná škola Gaštanová.

Základná škola sa môže pýšiť udržiavaným vzhľadom, ktorý prispieva k celkovej príjemnej atmosfére školy. Bezpochyby je to zásluhou celého pedagogického tímu a riaditeľa školy Karola Veselského. V tomto roku sa škole podarilo zrekonštruovať tri strechy, na športovej hale, jedálni a na materskej škole, kde v rámci opravy vysadili aj zelenú strechu. Strechy už dlhšie spôsobovali zatekanie a vzniknuté škody spôsobovali v priestoroch školy a materskej školy plesne.

Vďaka iniciatíve získala škola na rekonštrukciu striech grant z Ministerstva školstva SR v hodnote 52 500 eur. Na výsadbu zelenej strechy prispelo škole mesto Žilina sumou 9 000 eur.

Do konca roka 2015 plánuje škola realizovať zelenú strechu aj na druhej časti budovy materskej školy. „

Správy e-mailom Zapnúť upozornenia Poslať tip Nahlásiť chybu