Investície ŽSK do regiónov - 2,5 miliónov eur


Foto: Investície ŽSK do regiónov - 2,5 miliónov eur

Na dnešnom 11. zasadnutí Zastupiteľstva Žilinského samosprávneho kraja poslanci schválili navýšenie rozpočtu o 2,5 mil. eur pre rozvoj škôl, nemocníc, domovov sociálnych služieb, kultúrnych inštitúcií a správy ciest Žilinskej župy.
Na Kysuciach si oblasť kultúry prilepší o viac ako 45-tisíc eur. Kysucká galéria v Oščadnici za 24-tisíc eur obnoví nefunkčný požiarny hydrant, zabezpečí propagačné materiály a vytvorí svoju novú internetovú stránku. Kysuckú knižnicu v Čadci čaká rekonštrukcia vonkajšej kanalizácie i rozšírenie čitateľského priestoru a Zariadenie pre seniorov, Domov sociálnych služieb PARK v Čadci zase získa finančné prostriedky vo výške 24-tisíc eur, prostredníctvom ktorých bude zakúpená veľkokapacitná sušička.

Príspevok pre múzeá a hrady

„Oravskému múzeu P. O. Hviezdoslava pribudne po zvýšení rozpočtu 99-tisíc eur, ktoré poputujú na zvýšenie bezpečnosti a plynulosti Oravskej lesnej železnice a na ďalšiu rekonštrukciu Oravského hradu,“ informovala riaditeľka odboru kultúry a cestovného ruchu ŽSK Zuzana Kmeťová. Ten čaká podľa jej slov nielen oprava prelomenej časti šindľovej strechy a dreveného obkladu spolu so stropnými trámami napadnutými drevokaznou hubou, ale aj reštaurovanie unikátnej renesančnej výmaľby, ktorá bola objavená pri obnove Thurzovho paláca.

Viac ako 13-tisíc eur je určených pre Liptovské múzeum v Ružomberku, prostredníctvom ktorých sa dofinancuje výmena strechy goticko – renesančného kaštieľa z Parížoviec v Múzeu liptovskej dediny v Pribyline. V Liptove sa ďalších 30-tisíc eur prefinancuje v Centre sociálnych služieb ANIMA v Liptovskom Mikuláši, kde po kontrole požiarnej bezpečnosti budovy dôjde k osadeniu 44 nových požiarnych dverí a hasiacich prístrojov.

Opravia sa aj vybrané školy v regióne

Región Turca získa do oblasti školstva 120-tisíc eur. Stredná odborná škola dopravná v Martine zateplí a kompletne vymení svoju strešnú krytinu v rámci finančných prostriedkov vo výške 40-tisíc eur a investícia 80-tisíc eur pomôže pri rekonštrukcii hygienických zariadení školského internátu Strednej priemyselnej školy v Martine, ktorá významne prispeje k zlepšeniu ich technického stavu.

Zateplenie strechy špeciálnych učební Gymnázia v Bytči v spojení s jej rekonštrukciou si vyžiada 50-tisíc eur. Dodatočné zateplenie s celoplošnou hydroizoláciou prinesie obnovenie krytiny a zvýši jej tepelno-technické vlastnosti. Pre stredné školy Horného Považia vyčlenil Žilinský samosprávny kraj aj ďalšie finančné prostriedky, a to 10-tisíc eur pre Gymnázium, Hlinská v Žiline na vybudovanie prístrešku nad hlavným schodiskom pri vstupe do budovy, ktoré prejde zároveň i rekonštrukciou, a 50-tisíc eur pre Spojenú školu, Rosinská cesta v Žiline, kde dôjde k rekonštrukcii vzduchotechniky v školskej kuchyni.

Žilinská župa zahrnula do druhej úpravy rozpočtu taktiež 200-tisíc eur do oblasti zdravotníctva. „Pre Kysuckú nemocnicu v Čadci, Hornooravskú nemocnicu v Trstenej, Dolnooravskú nemocnicu v Dolnom Kubíne a Liptovskú nemocnicu v Liptovskom Mikuláši sme vyčlenili finančné prostriedky na nákup centrálneho systému pre archivovanie a prepojenie digitalizovaných pracovísk. Vytvorenie tohto centrálneho archívu umožní našim nemocniciam rýchlejšie a efektívnejšie konzultácie a zároveň zlepší diagnostické a liečebné procesy,“ uviedol predseda ŽSK Juraj Blanár. Centrálny systém PACS bude slúžiť na zabezpečenie komunikačnej infraštruktúry pre bezpečnú a dôveryhodnú výmenu obrazových dát medzi jednotlivými zdravotníckymi zariadeniami.

Prečítajte si viac:Zdroj: TS ŽSK