Okresné aj regionálne kolo postupovej súťaže v umeleckom prednese poézie a prózy Hviezdoslavov 2022 organizovalo Krajské kultúrne stredisko v Žiline.
Pre I. - III. kategóriu prebiehalo okresné kolo súťaže v spolupráci s Mestom Žilina v priestoroch Radnice, v termíne 16. – 18. marec. Pre IV. kategóriu prebiehalo regionálne kolo 21. marca v priestoroch Makovického domu v Žiline.
Víťazi jednotlivých kategórií postupujú do krajského kola, ktoré sa bude konať 2. – 5. mája v Literárnom múzeu v Martine.
Výsledky súťaže:
I. kategória:
Poézia
1. miesto a postup do krajského kola: Leo Herkeľ (ZŠ s MŠ Do Stošky, Žilina)
2. miesto: Tobias Nemček (Spojená škola Kráľovnej pokoja, Žilina)
3. miesto: Katarína Galková (ZŠ Karpatská, Žilina)
Čestné uznanie: Tereza Labajová (ZŠ s MŠ Školská, Žilina)
Próza
1. miesto a postup do krajského kola: Leonard Muška (ZŠ Námestie mladosti, Žilina)
2. miesto: Michaela Ďurčanská (Základná škola, Rajecká Lesná)
3. miesto: Petra Blažejová (ZŠ s MŠ Gaštanová, Žilina)
Čestné uznanie: Alžbeta Kňazeová (Základná škola, Dolná Tižina)
II. kategória:
Poézia
1. miesto a postup do krajského kola: Šárka Kubálková (Gymnázium Varšavská, Žilina)
2. miesto: Tomáš Radena (Cirkevná základná škola s materskou školou Dobrého pastiera, Žilina)
3. miesto: Lucia Jančulová (ZUŠ Ferka Špániho, Žilina)
Čestné uznanie: Alex Lichner (SZŠ Oravská, Žilina)
Próza
1. miesto a postup do krajského kola: Klára Pokorná (Základná škola Karpatská, Žilina)
2. miesto: Paulína Čižmáriková (Gymnázium sv. Františka z Assisi, Žilina)
3. miesto: Patrik Černák (ZUŠ Ferka Špániho, Žilina)
Čestné uznanie: Zuzana Ďunďová (Základná škola s materskou školou, Turie)
III. kategória:
Poézia
1. miesto a postup do krajského kola: Shanti Maglione (Gymnázium Varšavská, Žilina)
2. miesto: Alexandra Drusková (Zš s Mš Gaštanová, Žilina)
3. miesto: Bianca Pokusová (Základná škola, Rajecké Teplice)
Čestné uznanie: Adriana Tichá (ZŠ Žofie Bosniakovej, Žilina)
Próza
1. miesto a postup do krajského kola: Jakub Skákala (ZŠ Martinská, Žilina)
2. miesto: Eliška Pokorná (ZŠ Karpatská, Žilina)
3. miesto: Nina Holeštiaková (Gymnázium Varšavská, Žilina)
Čestné uznanie: Karolína Ďurčanská (ZŠ Rajecká lesná)
IV. kategória
Poézia
1. miesto a postup do krajského kola: Matúš Altus (ZUŠ Ferka Špániho, Žilina)
2. miesto: Veronika Kasáková (Gymnázium sv. Františka z Assisi v Žiline)
3. miesto: Silvia Strempeková (Obchodná akadémia sv. Tomáša Akvinského, Žilina)
Čestné uznanie: Veronika Xénia Orlická
Mgr. Viktória Svetkovská
Próza
1. miesto a postup do krajského kola: Nelli Horváthová (Gymnázium Veľká okružná, Žilina)
2. miesto: Radoslav Káčerík (ZUŠ Ferka Špániho, Žilina)
3. miesto: Júlia Moresová (Gymnázium bilingválne, Žilina)
Čestné uznanie: Michaela Vojtušová (Gymnázium sv. Františka z Assisi v Žiline)
Hviezdoslavov Kubín je najstaršou a najprestížnejšou súťažou v umeleckom prednese a jedným z vrcholným podujatí, ktoré vytvárajú a formujú kultúru slovenského národa. Súťaž v prednese poézie a prózy je od roku 1954 otvorená v piatich kategóriách pre všetkých záujemcov od školského až po seniorský vek.