- 28. feb 2022 o 10:00
Vlastivedné múzeum v Krásne nad Kysucou zmodernizovalo technologické vybavenie za takmer 6-tisíc eur
Kysuckému múzeu sa podaril úspešne zrealizovať projekt „Vybavenie konzervátorskej dielne“ financovaný z verejných zdrojov poskytnutých Fondom na podporu umenia. Vedenie múzea vďaka nemu zakúpilo nové technologické vybavenie v hodnote takmer 6-tisíc eur.
Zbierka viac než 33-tisíc kusov predmetov, ktorá sa navyše každoročne vďaka úspešnej akvizičnej činnosti rozširuje o nové prírastky, potrebuje dôkladnú starostlivosť. Práce sa vykonávajú ako prevencia proti možnej deštrukcii zbierkového predmetu s cieľom zachovať alebo zlepšiť jeho fyzický stav.
Odteraz budú tieto práce efektívnejšie a to práve vďaka zakúpeniu nového technologického vybavenia. Fond na podporu umenia podporil nákup sumou 4 000 eur a múzeum sa spolupodieľalo sumou 1 833 eur.
Hlavnou aktivitou bolo obstaranie účinného mobilného filtračného odsávacieho zariadenia. Toto moderné vybavenie bude slúžiť múzejným konzervátorom pri základnom ošetrení a taktiež pri konzervovaní zbierkových predmetov. Súčasťou nového vybavenia je aj priemyselný vysávač, stolová lampa pre reštaurátorov a vysokotlakový čistič.
Zakúpením majetku sa výrazným spôsobom zjednoduší a zefektívni náročná a zodpovedná práca múzejných konzervátorov od ktorých záleží dobrý fyzický stav početných zbierkových predmetov.
Minútky zo Slovenska
- 16:40 Malá Natálka aj šípkari z Levíc prosia o pomoc pre strýka a spoluhráča Martina. Bojuje s najťažším súperom, čas sa kráti
- 16:40 Učiteľku z Nitry obvinili zo sexuálneho zneužívania 12-ročnej žiačky, na inej škole potom pôsobila ako vychovávateľka
- 16:30 Ombudsman žiada poslancov, aby riešili situáciu v ambulanciách. Pacienti na Slovensku často netušia, za čo platia
- 16:30 FOTO: V Košiciach vyrástla kaviareň uprostred lesa. Nenájdete tu Wifi ani čašníkov, kávu si urobíte sami
- 16:20 Fakultná nemocnica v Prešove hľadá nového kolegu na nezdravotnícku pozíciu. Čo ponúka záujemcom?
- 16:10 Prežila holokaust a tancovala Mangelemu. Zomrela svetoznáma psychologička a rodáčka z Košíc Edit Eva Eger (†98)
- 16:10 Tibor Gašpar kandidátom na nitrianskeho župana? Smer to zvažuje, podpredsedu parlamentu tiež
- 16:00 Muž z Novej Dubnice ukrýval poriadny arzenál zbraní, doma mal samopal aj brokovnicu bez povolenia, skončil vo väzbe
- 15:52 Prežila holokaust a tancovala Mangelemu. Zomrela svetoznáma psychologička a rodáčka z východu Edit Eva Eger (†98)
- 15:46 Vo Zvolene začína rekonštrukcia ulice, pribudnú parkovacie miesta, pripravte sa na obmedzenia
- 15:40 FOTO: Policajti počas akcie Netvor zadržali v Galante muža podozrivého z drogovej činnosti
- 15:40 VIDEO: V Ivanke vyčíňajú otravní vandali. Zvonenie, kopance do brán a nočný teror! Obyvatelia toho už majú dosť
- 15:39 Ďalšia obec v okrese Stará Ľubovňa upozorňuje na výskyt medveďa. Pohyboval sa na viacerých miestach
- 15:20 Spomienky Nitranov opäť ožili: Pamätáte si ešte na legendárny TUZEX? Toto tam išlo na dračku
- 15:13 FOTO: Riaditeľke Nadácie Zastavme korupciu Zuzane Petkovej páchateľ v Bratislave zdemoloval auto, čelí vyhrážkam smrťou