V jaskyni v Kvačanoch našli nádoby staré asi 5-tisíc rokov, ale aj ľudské a zvieracie pozostatky


Foto: V jaskyni v Kvačanoch našli nádoby staré asi 5-tisíc rokov, ale aj ľudské a zvieracie pozostatky Foto: facebook.com

V obci Kvačany pri Liptovskom Mikuláši sa nachádza jaskyňa, ktorá ukrývala archeologické nálezy. Odborníci odhadujú ich vek na asi 5-tisíc rokov. Ide najmä o nádoby badenskej kultúry, ktoré sú nepoškodené.

Jaskyňa bola objavená počas prechádzky pracovníkov Slovenského múzea ochrany prírody a jaskyniarstva. Okrem nádob boli nájdené aj ľudské či zvieracie pozostatky.

„Jaskyne sú známe tým, že ozajstná krása sa ukrýva vo vnútri. Tentokrát však jaskyniari neobjavili unikátnu kvapľovú výzdobu. Najmenej prístupná jaskyňa vydala hodnotné archeologické nálezy staré asi 5000 rokov,“ spresnilo ministerstvo životného prostredia.

Podľa odborníkov pochádzajú nájdené ľudské a zvieracie pozostatky z obdobia 3000 rokov pred Kristom.

Výskum bude na základe zistených predmetov pokračovať. Pracovníci majú tým pádom najbližšie za úlohu zistiť, na čo sa predmety používali či aké obrady prebiehali v danej lokalite. 

Územie Slovenska je mimoriadne bohaté na krasové javy a jaskyne. Z vyše 7000 jaskýň v mnohých nachádzame stopy po pobyte človeka od staršej doby kamennej až do novoveku.

Či teraz objavená jaskyňa patrí k tzv. pohrebným jaskyniam alebo sa tu odohrávali iné rituály, ukážu až výsledky výskumu.

Prečítajte si viac: