Desaťtisíce áut chráni pred krádežou unikátny zabezpečovací systém zo Slovenska, montujú ho aj v Žiline


Foto: Desaťtisíce áut chráni pred krádežou unikátny zabezpečovací systém zo Slovenska, montujú ho aj v Žiline

Každý rok evidujeme na území Slovenskej republiky niekoľko stoviek krádeží osobných áut a motocyklov. Spomedzi všetkých týchto prípadov sa podarí polícii objasniť približne polovica. Časť okradnutých majiteľov však už nikdy svoje vozidlo neuvidí a v prípade absencie poistenia tak nenávratne príde o svoj majetok. 

Napriek tomu, že existujú cenovo dostupné riešenia efektívnej ochrany pred krádežou, mnohí ľudia situáciu podceňujú. Vždy je však jednoduchšie zabrániť zlodejom v odjazde ako následne pátrať po odcudzenom aute. Dnešní zlodeji sú vo svojej podstate IT špecialisti, ktorí dokážu auto otvoriť a naštartovať bez akéhokoľvek poškodenia a použitia sily. A to v priebehu niekoľkých minút.

Väčšina automobilov disponuje množstvom elektroniky, ktorá riadi takmer všetko, čo sa v nich nachádza. To dáva zlodejom príležitosť manipulácie, avšak vy ako majiteľ môžete byť práve vďaka tomu vo výhode. S dvadsaťročnou históriou, viac než 30-tisíc namontovanými kusmi, a žiadnym ukradnutým autom sa môže pochváliť zabezpečovací systém VAM.

Ide o slovenský produkt, ktorého autorom je Štefan Vámoš. V priebehu rokov vytvoril premyslený systém na elektromechanickom princípe, zabraňujúci krádeži hneď niekoľkými spôsobmi. Jeho montáž je vhodná pre všetky modely áut vyrobené po roku 2000.

Montáž zabezpečenia vykonávajú na pobočke v Rosine pri Žiline

Zabezpečovací autoalarm VAM funguje na celkom inom princípe, ako ostatné bežné typy zabezpečenia. VAM sa totiž aktivuje vždy pri otvorení auta, kedy majiteľ či vodič zasunie do čiernej skrinky špeciálnu kartu a naštartuje. Bez nej sú zlodeji stratení, preto sa o krádež áut s týmto zabezpečením pokúšajú len minimálne. A pokiaľ to aj skúsia, neuspejú.

Čierna skrinka je imobilizérom, ktorý naraz dokáže zablokovať v aute až 6 rôznych súčastí potrebných na prevádzku. Uhádnuť číselnú kombináciu je prakticky nemožné, zlodej tak nemá šancu ani s použitím čítačky diaľkových ovládaní či kódov, rušičky signálu alebo vymenením spínacej skrinky či riadiacej jednotky motora. Nepomôže dokonca ani duplikát originálneho kľúča.

V súčasných automobiloch je dostupných takmer 40 častí, ktoré sa dajú blokovať VAM systémom. Rozhodnutie o tom, ktoré to budú, urobí buď mechanik alebo majiteľ. Vždy je to kombinácia elektrických a mechanických blokovaní.

Doteraz sa podľa štatistík zlodeji pokúsili ukradnúť viac než 550 áut so zabezpečovacím systémom VAM. Všetky pokusy boli neúspešné. VAM R1 nielenže znemožní klasickú krádež, ale nedovolí auto ani odtiahnuť, či naložiť a odviezť. Rozšírený spôsob ochrany poskytuje zabezpečenie aj pred krádežou kolies či vstupom do motorového priestoru auta alebo interiéru. 

Autor neprekonaného zabezpečenia áut Štefan Vámoš neustále pracuje na nových produktoch a vylepšeniach, ktoré zdokonaľujú doterajšie systémy. V súčasnosti prišiel na trh s ďalšou novinkou pre majiteľov motoriek. VAM MOT je nový unikátny produkt, ktorý efektívne chráni motocykle pred krádežou a navyše nevybíja batériu.


Bližšie detaily zistíte v nezáväznej ponuke na www.autoalarm-vamos.sk alebo na telefónnych číslach 0908 080 444 a 0903 219 471.

Prečítajte si viac:


Zdroj: PR VAM systém