Festival drotárstva 2015 - XXIV. ročník stretnutia drotárskych majstrov


Foto: Festival drotárstva 2015 - XXIV. ročník stretnutia drotárskych majstrov

Po ročnej pauze pripravilo Považské múzeum v Žiline opäť obľúbený Festival drotárstva a XXIV. ročník stretnutia drotárskych majstrov. Podujatie sa bude konať v dňoch 19. až 20. júna 2015 v areáli Budatínskeho hradu a jeho hlavnou sprievodnou akciou bude nevšedná výstava mladej českej sochárky Veroniky Psotkovej 500 m2 rabicovej siete. Jej vernisáž je naplánovaná na piatok 19. júna o 10.00 hod.

Návštevníkov festivalu čakajú dva dni plné drotárskeho umenia, kultúrny program a ďalšie zaujímavé aktivity. Účasť na festivale prisľúbili najlepší majstri svojho remesla. Osobitná pozornosť bude venovaná študentom umeleckých škôl a súčasťou podujatia budú i tento rok tvorivé dielne pre deti – Škola drôtovania. Témou tvorivých dielní pre drotárov sú inšpirácie z ríše hmyzu.

Festival drotárstva je jediný projekt svojho druhu na Slovensku, ktorý umožňuje vzájomné stretnutia, diskusie, výmenu poznatkov a skúseností ľuďom, ktorí sa teoreticky či prakticky venujú drotárskej problematike. Spolu so sprievodnými akciami je najreprezentatívnejším podujatím v odbore drotárstva v rámci Slovenska a má medzinárodný charakter. Pravidelne sa na ňom zúčastňujú umeleckí remeselníci a výtvarníci aktívne pracujúci s drôtom zo Slovenska, Čiech a Moravy.

Výstava Veroniky Psotkovej je tematicky zameraná výlučne na drôtenú tvorbu autorky. Predstaví jedinečnú kolekciu sôch ľudských postáv v mierne nadživotnej veľkosti i jej špecifickú techniku práce s rabicovým pletivom. Názov výstavy odkazuje na približné množstvo reálne spracovaného pletiva použitého pri tvorbe objektov, ktoré sú súčasťou výstavy. Originálne pracovné postupy, ktoré výtvarníčka používa vznikli z autorkinej snahy tvoriť rýchlejšie a „priamo“ na rozdiel od klasických sochárskych metód založených na modelovaní, formovaní a odlievaní materiálov a z potreby celkového odľahčenia formy. Výstava, ktorá je prvou prezentáciou sochárky na Slovensku, bude inštalovaná vo výstavnej miestnosti administratívnej budovy Považského múzea a potrvá od 19. júna do 13. septembra 2015. Považské múzeum v Žiline je v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja.

Podujatie je realizované s finančnou podporou Ministerstva kultúry Slovenskej republiky. Viac info na: http://pmza.sk/festival-drotarstva-2015/

Miesto: -
Dátum: 19.06.2015 - 10:00Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu

Zdroj: TS PMZA