Výstava Jiřího Bartu premení Považskú galériu umenia v Žiline na magický Stratený svet


Foto: Výstava Jiřího Bartu premení Považskú galériu umenia v Žiline na magický Stratený svet

25. júna 2015 štartuje v priestoroch Považskej galérie umenia v Žiline jedinečná výstava českého animátora, výtvarníka a bábkara Stratený svet Jiřího Bartu, ktorá návštevníkom sľubuje vzácny náhľad do tvorivého procesu tejto dnes už svetoznámej osobnosti európskeho animovaného filmu. Výstavu organizuje České centrum v Bratislave, Považská galéria umenia v Žiline v spolupráci s Medzinárodným festivalom animovaných filmov Fest Anča a Jiří Barta ju do Žiliny príde osobne uviesť.

Majster bábkového filmu Jiří Barta sa narodil v roku 1948 v Prahe, kde doteraz pôsobí. Výtvarné umenie ho sprevádzalo od detstva. V 70. rokoch pod vplyvom tvorby Jana Švankmajera či Jurija Norštejna podľahol čaru animácie a v štúdiu Jiřího Trnku začal tvoriť vlastné krátkometrážne filmy. Vznikli tak neskôr ikonické snímky ako Zaniklý svět rukavic alebo Krysař. Tie za krátky čas zožali úspechy na popredných medzinárodných festivaloch po celom svete (Najlepší animovaný film na festivale v Chicagu, Cena kritiky v San Sebastian, cena za animáciu v Madride, hlavná cena na festivale v Newcastle a ďalšie) a autorovi získali renomé jedného z najsľubnejších tvorcov animovaného filmu.
To Bartovi ostalo dodnes. Jeho dielo, charakteristické najmä miešaním techník bábkovej a kreslenej animácie s živým herectvom, inovovaním výtvarných postupov a detailnou prepracovanosťou bábok a rekvizít, sa teší veľkému ohlasu nie len u festivalovej kritiky, ale najmä medzi divákmi. Barta má jedinečnú schopnosť preniesť vnímavého pozorovateľa naspäť do detstva a otvoriť mu svet nespútanej fantázie. Rád siaha po známych legendách a veľkých, nadčasových témach, robí to však nápadito a s poetikou sebe vlastnou.

Jeho rozsiahle filmové dielo (uveďme aspoň filmy ako Diskžokej, Projekt, Domečku, vař!, Golem, Poslední lup, Yuki Onna, už spomínaného Krysaře či celovečernú snímku Na povale alebo Kto má dnes narodeniny) dokáže svojou čudesnou mágiou upútať všetky vekové kategórie. Inak tomu nie je ani v prípade objektov, ktoré vystaví Považská galéria umenia v Žiline. Uvidíte tu množstvo vzácnych materiálov z archívu tvorcu – výtvarnú prípravu, obrázkové scenáre, bábky, dekorácie či fotografie. Okrem otvorenia výstavy odhalí vo verejnej prednáške (25. 6. 2015 o 12.30 na Mestskom úrade v Žiline) Barta spolu so svojim producentom Michalom Podhradským aj pozadie vzniku svojho najnovšieho filmu Yuki Onna. Na adaptácii tradičnéj japonskej legendy spolupracoval aj s japonskými tvorcami, v krajine vychádzajúceho slnka má totiž veľkú fanúšikovskú základňu.
„Hoci film Na povale tvorí väčšiu a atraktívnejšiu časť expozície, rozhodol som sa vytvoriť predstavu aj o ďalších projektoch, ktoré nemali takú publicitu a z archívnych materiálov ostalo iba pár zaprášených obrázkov či fotiek. Stratený svet, to nie je iba film Na povale, sú to aj ostatné práce, nájdené „na povale“– na mieste odložených spomienok. Z tohto dôvodu som zvolil aj koncepciu výstavy – formu otvorených zošitov, ktoré obsahujú skôr zápisky a záznamy o nakrúcaniach, než ucelenú a prehľadnú správu o mojej filmovej práci z rokov 1976 až 2012,“ hovorí o výstave sám Jiří Barta.

Okrem vystavovaných objektov sa môžete tešiť aj na projekcie vybraných autorových krátkometrážnych filmov, ktoré budú prebiehať v Považskej galérii umenia po celý mesiac. Stratený svet Jiřího Bartu vám umožní sledovať jednotlivé kroky vzniku filmu od námetu až po hotové dielo. Návštevníkom teda ponúkne mimoriadne komplexný obraz fascinujúcej tvorby renomovaného autora.

Výstavu finančne podporilo Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky.

Miesto: -
Dátum: 25.06.2015 - 17:00