Čo ponúkne 8. ročník medzinárodného festivalu animovaných filmov Fest Anča


Foto: Čo ponúkne 8. ročník medzinárodného festivalu animovaných filmov Fest Anča
Galéria: 4 fotky

Žilinčania sa v dňoch od 24. do 28. júna 2015 môžu tešiť už na 8. ročník festivalu Fest Anča. Vďaka nemu bude Žilina opäť žiť animáciou, počítačovými hrami, hudbou a umením – priestory Stanice Žilina-Záriečie, Novej Synagógy, Artfora, Star Century Cinemas a ďalších spriaznených miest aj tento rok obsadí medzinárodný festival animovaných filmov-  Fest Anča. Program je pripravený pre všetky vekové kategórie, príde aj držiteľ dvoch nominácií na Oscara za najlepší celovečerný animovaný film.

Súčasťou budú aj celovečerné filmy

Multimediálna prehliadka toho najzaujímavejšieho, čo sa za uplynulý rok vo svete animovaného filmu urodilo, ponúkne aj tento rok zábavu pre všetky vekové kategórie. Okrem súťažných sekcií, ktoré divákom predstavia čerstvú animovanú tvorbu z celého sveta, sa môžete tešiť aj na viaceré výnimočné celovečerné filmy. Festival premietne aktuálne divácke hity, ako napríklad na Oscara nominovanú snímku Pieseň mora či snímku Ovečka Shaun vo filme. Chýbať nebude ani dnes už klasická bábková rozprávka Na povale alebo Kto má dnes narodeniny? českého režiséra Jiřího Bartu, ktorý sa festivalu zúčastní aj osobne.

Barta bude na Fest Anči len jedným z množstva zaujímavých hostí. Účasť prisľúbilo napríklad svetoznáme estónske animátorské duo Priit Pärn a Olga Pärn alebo írsky režisér Tomm Moore, dvojnásobný držiteľ nominácie na Oscara za najlepší celovečerný animovaný film. Na chvíľu sa Žilina zmení na veľký animovaný svet, pretože po jej uliciach budú na trojkolkách jazdiť dvaja uznávaní umelci VJs Suave z Brazílie a svojimi projekciami oživia náhodne vybrané budovy alebo priestory.

Jeden deň venovaný deťom

Na svoje si prídu deti počas celého festivalu, jednou zo súťaží je totiž Anča Kids Award. Navyše je celý jeden festivalový deň venovaný programu pre deti. „Pre mladších fanúšikov, ale aj ich rodičov, máme pripravených hneď niekoľko nezabudnuteľných zážitkov. Tešiť sa môžu napríklad na filmy Tomma Moorea, okrem najnovšej Piesne mora uvedieme tiež film Brendan a tajomstvo Kellsu, ktorý doteraz nebol na Slovensku distribuovaný. Zaujímavé bude tiež premietanie vzácnych archívnych večerníčkov, ktoré ani dnes nestrácajú nič zo svojho čara,“ uviedla riaditeľka festivalu Jana Slezáková.

Sprievodné akcie sa odohrajú na viacerých miestach

Okrem hlavného filmového programu ponúkne Fest Anča tiež množstvo sprievodných akcií. Obľúbená Animation Karaoke Battle umožní prihláseným odvážlivcom prejaviť svoju kreativitu a zmysel pre humor živým dabingom vybraných animovaných ukážok. Zopakuje sa populárny dizajn market, zapojiť sa bude dať do množstva kreatívnych workshopov, vďaka ktorým sa naučíte napríklad vyrábať odznaky, výtvarnú techniku lino či tvorbu videa prostredníctvom známej aplikácie Vine. Zaujímavé premietania opäť ponúkne aj žilinská pobočka kníhkupectva Artforum. Pozadu neostane ani Považská galéria umenia v Žiline, ktorá od 25. júna 2015 premení svoje priestory na tajuplný svet mágie v podobe výstavy Stratený svet Jiřího Bartu. Uvidíte tu výtvarné návrhy, obrázkové scenáre, bábky, dekorácie či fotografie, ktoré vznikli v procese tvorby animovaných filmov Jiřího Bartu.

Výrazná aj hudobná časť

Každoročným lákadlom Fest Anče je výrazný hudobný program. Minulý rok zožala obrovský ohlas živá hudba vytvorená na mieru k nemým filmom. Preto sa organizátori rozhodli osloviť aj tento rok hudobníkov, aby skomponovali hudbu k českým animovaným snímkam, ktoré  vznikli v rokoch 1925 – 1945. Tešiť sa môžete na koncerty domácich či zahraničných interpretov. Z Estónska dorazí charizmatická hudobníčka Vul Vulpes, ktorej tvorba sa odkláňa od hlavného hudobného prúdu. Miešajú sa v nej industriálne zvuky s nadžánrovou elektronikou. Spoločnosť jej bude robiť známy francúzsky VJ Desaxis Mundi. Slovenskú scénu zase zastúpi kapela Nvmeri, mladé trio, ktoré za svoju sviežu zmes gitár a elektroniky získalo cenu za album roka na Radio_Head Awards.

Na svoje si prídu aj milovníci videohier

Po minuloročnom úspechu bude v priestoroch Novej Synagógy v rámci Fest Anče prebiehať tiež podujatie Game Days, ktoré si kladie za cieľ oboznámiť širokú verejnosť so slovenskou a českou videohernou tvorbou. Okrem samotných počítačových hier ponúkne návštevníkom projekcie celovečerných filmov s videohernou tematikou, prednášky, prezentácie herných štúdií a ďalší sprievodný program. Fest Anča ponúkne počas piatich festivalových dní filmovú zábavu od rána až do noci. Popritom sa na prednáškach, workshopoch alebo diskusiách s tvorcami naučíte veci, o ktorých sa vám ani len nesnívalo. Viac sa dočítate na: www.festanca.sk.

Miesto: -
Dátum: 24.06.2015 - 10:00

Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu

Zdroj: Fest Anča