Falošná zbierka s vymysleným cieľom pomôcť hluchonemým osobám opäť zavítala do Žiliny, podvodníci s dnes už notoricky známym zbierkovým papierom (vzor vizuálu na titulnej fotografii) prichádzajú na Slovensko každoročne v lete. A Žilinu nevynechali ani tento rok.
Čitateľ Anton nás upozornil, že dnes natrafil na podvodníkov v jednom z obchodných centier priamo v centre Žiliny, ktorý od neho žiadal prispieť financie. Tak ako v minulosti, aj tentokrát využívajú podvodníci psychologický trik s papierom s vopred vypísanými sumami. Vysoké čiastky môžu u niektorých ľudí vyvolať pocit potreby vyššej solidarity a následne prispenie vyššou sumou.
Podvodníci mávajú na papieri napísané neraz sumy vo výške desiatok až stoviek eur. Zbierka nie je oficiálne ohlásená na Ministerstve vnútra Slovenskej republiky a muži pravdepodobne vôbec nie sú sluchovo postihnutí.
Povolené zbierky majú prelepenú zbernú nádobu (pokladničku). Práve toto povolenie je najľahšie a zároveň najspoľahlivejšie rozoznateľným znakom, že zbierka je zaevidovaná a pravá. V minulosti sa podarilo odhaliť, že osoby zbierajúce peniaze od ľudí boli rumunskej národnosti.
Postup pri konaní verejných zbierok je upravený zákonom č. 162/2014 Z. z. o verejných zbierkach a o zmene a doplnení niektorých zákonov. Podľa tohto právneho predpisu verejnú zbierku môžu vykonávať len právnické osoby uvedené v zákone až po právoplatnosti rozhodnutia o zápise zbierky do registra zbierok.
Vykonávaním zbierky do prenosných pokladničiek možno písomne poveriť fyzické osoby, v ktorých sprievode je aspoň jedna osoba, ktorá dovŕšila pätnásty rok svojho veku. Právnická osoba zabezpečí jednotné označenie týchto osôb pri vykonávaní zbierky. Tieto osoby nemožno odmeniť z výnosu zbierky.
Na kontrolu nad vykonávaním zbierok je príslušný správny orgán (okresný úrad alebo Ministerstvo vnútra SR), ktorý preveruje, či sa zbierka vykonáva alebo bola vykonaná v súlade s údajmi uvedenými v registri zbierok a s týmto zákonom.