Postupne si čoraz viac ľudí kladie otázku, či má význam nosiť iba bavlnené alebo jednorazové rúška, prípadne radšej respirátory a ako dokážu jednotlivé typy pomôcť v ochrane proti vírusu SARS-CoV-2. Úrad verejného zdravotníctva SR preto zodpovedal niekoľko najčastejších otázok a ozrejmil rozdiely medzi jednotlivými typmi ochrany dýchacích ciest.
Rúška poskytujú čiastočnú ochranu, ich hlavnou funkciou je vytvoriť jednoduchú bariéru a zabrániť tak rozptýleniu malých kvapôčok z tela chorého na ostatných v jeho blízkosti. Nasadeným rúškom teda nechránite seba, ale chránite svoje okolie. Táto funkcia však nie je splnená, ak rúško nenosia všetci.
Respirátory (FFP2/FFP3) spĺňajú prísnejšie kritériá ako ochranné rúška. Ich hlavnou funkciou je zabezpečenie utesnenia s tvárou. Fungujú na princípe filtrovania vzduchu, ktorý človek vdychuje a zachytávajú z neho škodliviny. Úlohou respirátora je teda zabrániť vstupu škodlivých látok do dýchacieho systému zdravého človeka.
Klasické látkové rúško
Štandardné rúško (látkové alebo jednorazové) je naďalej efektívnou ochranou, ak sa používa správne. Pri jeho nosení je potrebné mať zakryté ústa aj nosové dierky, nie mať ho pod bradou alebo pod nosom. Predovšetkým je potrebné rúško vymieňať, keď je navlhnuté alebo znečistené a manipulovať ním len prostredníctvom gumičiek. Rúško nemá cez ústa a nos voľne visieť, má priliehať k pokožke, aby vzduch neunikal po stranách mimo bariéry rúška.