NDS hľadá zhotoviteľa Zeleného mosta vo Svrčinovci, ktorý umožní bezpečne migrovať zvieratám


Foto: NDS hľadá zhotoviteľa Zeleného mosta vo Svrčinovci, ktorý umožní bezpečne migrovať zvieratám Foto: Národná diaľničná spoločnosť

Národná diaľničná spoločnosť (NDS) pripravuje na Kysuciach stavbu nového Zeleného mosta. Ten umožní voľne žijúcim zvieratám bezpečnú migráciu na trase, ktorá križuje frekventovanú cestu. Verejná súťaž na zhotoviteľa ekoduktu vo Svrčinovci bola už oficiálne vyhlásená.

Ponuky uchádzačov budú diaľničiari hodnotiť podľa šiestich kritérií. Predpokladaná hodnota zákazky je viac ako 17,8 milióna eur. Zelený most bude situovaný v údolí Šlahorovho potoka, medzi kruhovou križovatkou Svrčinovec a odbočkou na miestnu komunikáciu.

„Predpokladáme, že jeho výstavba bude v trvaní zhruba jeden a pol roka. Potreba zrealizovať ekodukt súvisí so zásahom diaľnice D3 Svrčinovec - Skalité do nadregionálneho biokoridoru. Vo verejnej súťaži budeme hodnotiť kritériá ako navrhovaná celková cena (váha 40%), kvalita tímu odborníkov (váha 15%), náklady na prevádzku (váha 10%), obmedzenie prevádzky (váha 10%), lehota výstavby (váha 15%) a čas vypracovania projektovej dokumentácie (váha 10%),“ uvádza NDS.

Projekt sa bude realizovať v podmienkach Žltého FIDIC-u (Fédération Internationale des Ingénieurs - Conseils). Ten vyžaduje od projektanta ekonomické myslenie a smerovanie k optimalizácii nákladov. Jeho výkon sa vtedy odvíja od snahy o zníženie vlastných nákladov na strane zhotoviteľa.

  Pokračovanie článku pod reklamou  

Vybudovanie ekoduktu súvisí s nenávratným finančným príspevkom

Výstavba ekoduktu sa stala tiež podmienkou schválenia nenávratného finančného príspevku zo strany Európskej komisie. Podľa NDS by v prípade nerealizovania bolo Slovensko povinné vrátiť finančný príspevok v celkovej výške 285,2 milióna eur.

Projekt za takmer osemnásť miliónov eur bude rozdelený na dva celky, a to ekodukt nad cestou I/11 a ekodukt nad železničnou traťou. Celková šírka priechodu bude 80 metrov. Vďaka ekoduktom, ktoré aktuálne máme na Slovensku, sa na diaľniciach D1 a D2 znížil úhyn zveri o 11,4%.

Ekodukt na diaľnici D3 na Kysuciach rozšíri skupinu doterajších troch zelených mostov nachádzajúcich sa na Slovensku. Prvým ekomostom je Lučivná na diaľnici D1 Važec - Mengusovce, postavený v roku 2009, druhým je most na D1 Mengusovce - Jánovce a tretí je pri Moravskom svätom Jáne na diaľnici D2.


Prečítajte si viac:


Zdroj: Národná diaľničná spoločnosť