Za uplynulé tri dni pribudlo v okrese Žilina 13 pozitívne testovaných osôb na COVID-19


Foto: Za uplynulé tri dni pribudlo v okrese Žilina 13 pozitívne testovaných osôb na COVID-19 Foto: ilustračné / pixabay.com

Počas uplynulých troch dní pribudlo na Slovensku spolu 189 pozitívne testovaných osôb na ochorenie COVID-19. Ministerstvo zdravotníctva eviduje v okrese Žilina v dňoch od piatku do nedele spolu 13 nových prípadov. 

V piatok 28. augusta sa vykonalo celkovo 4 453 testov, v sobotu to bolo 1 951 testov a počas nedele len 588. Žilina patrí za posledné tri dni medzi okresy s najvyšším počtom nových prípadov.

„Našim cieľom nie je a nebolo strašiť. Pomáhame, odporúčame, vysvetľujeme. Hľadáme spôsoby, ako môžeme minimalizovať riziko šírenia vírusu a teda chrániť seba a svojich blízkych. Čím viac si budeme vyberať menej rizikové aktivity prenosu vírusu, tým väčšia je šanca, že spoločne toto obdobie zvládneme, ostaneme zdraví, pripadne nenakazíme našich blízkych, pre ktorých môže byť priebeh ochorenia nebezpečný,“ spresňuje Ministerstvo zdravotníctva SR.

Väčšina najrizikovejších aktivít sa koná sa v interiéroch. Podľa odborníkov sa vírus prenáša drobnými kvapôčkami vzdušnou cestou z človeka na človeka. Najrýchlejšie pri kašľaní, kýchaní, ale aj rozprávaní. Vedci tiež zistili, že koronavírus dokáže v uzavretom priestore prekonať až 4,5 metrovú vzdušnú vzdialenosť a vo vzdušnom aerosóle zotrvá približne 30 minút.

Čím viac ľudí a čím slabšie vetraný priestor, tým lepšie podmienky pre šírenie vírusu. Kdekoľvek ste, riziko môžete znižovať nosením rúška, držaním si odstupu a umývaním rúk. Najmenej rizikové aktivity spája to, že sa konajú vonku, v otvorených priestoroch.

Od víkendu sa začali príslušníci Policajného zboru zameriavať na kontrolu dodržiavania opatrení Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky. V súvislosti so šírením ochorenia COVID-19 platí na určitých miestach povinnosť prekrývania horných dýchacích ciest (nos, ústa) rúškom, šálom či šatkou.

Prečítajte si viac:

Zdroj: Ministerstvo zdravotníctva SR