Študenti Žilinskej univerzity sa podieľajú na tvorbe auta na solárny pohon


Foto: Študenti Žilinskej univerzity sa podieľajú na tvorbe auta na solárny pohon

Spolu so študentmi Vysokej školy výtvarných umení (VŠVU) v Bratislave vyvíjajú študenti Žilinskej univerzity v Žiline ultraľahké solárne vozidlo. S ním plánujú štartovať v roku 2017 na pretekoch World Solar Challenge v Austrálii. Celkovo je podľa informácií Juraja Makaroviča zo Žilinskej univerzity zapojených do projektu s názvom Slovakia Solar Team 26 študentov z oboch škôl. Za žilinskú stranu sa na projekte podieľajú elektrotechnici, strojári a informatici.

Auto musí prejsť 3000 kilometrov

„Momentálne sme v štádiu návrhu karosérie automobilu s inovatívnou kombináciou hliníka a uhlíkových vlákien. Ak chceme uspieť, musí byť vozidlo dostatočne bezpečné, ale zároveň ľahké a aerodynamické s čo najnižšou spotrebou elektrickej energie. Čaká ho 3000-kilometrová trasa naprieč Austráliou, ktorú musí prekonať v čase približne 34 hodín,” uviedol Makarovič, ktorý je hlavným iniciátorom tohto projektu.

Dizajn v rukách VŠVU

Technickú časť obstarajú študenti UNIZA, vzhľad vozidla majú na starosti traja študenti ateliéru Transport design na VŠVU. Tých vedie Štefan Klein. „Modelujeme spoločné neformálne prepojenie vysokých škôl rôzneho zamerania, čo je hlavným prínosom projektu a vzdelávacieho procesu,” doplnil Klein. Celý koncept dopĺňa vizuálna identita projektu, ktorú pripravujú študenti Katedry vizuálnej komunikácie VŠVU. Ich úlohou je vytvoriť stratégiu vysvetlenia princípov a spoločnej práce na projekte.

„Na polovicu našej planéty dopadne za jednu hodinu také množstvo slnečnej energie, ktoré spotrebuje celá planéta za jeden rok. Po takejto informácii môžeme uveriť, že raz sa naučíme túto energiu získať a distribuovať prijateľným spôsobom. Aj toto sú prvé kroky, ktoré nás približujú k tomuto cieľu,” dodal Pavel Choma, vedúci Katedry vizuálnej komunikácie.

foto: ilustračné - závod World Solar Challenge

Prečítajte si viac: