Tankodrom na Semeteši bude konečne minulosťou, župa spustila rekonštrukciu štyroch kilometrov cesty


Foto: Tankodrom na Semeteši bude konečne minulosťou, župa spustila rekonštrukciu štyroch kilometrov cesty
Galéria: 3 fotky
Foto: Žilinský samosprávny kraj

Pomerne frekventovanú cestu medzi obcami Turzovka a Semeteš, ktorá je spojnicou medzi Horným Považím a Kysucami, poznajú mnohí ľudia aj pod názvom tankodrom. Je to z dôvodu, že povrch vozovky je na mnohých miestach natoľko poškodený, až neumožňuje plynulý a bezpečný prejazd vozidiel predpísanou rýchlosťou.

S dlho očakávanou opravou cesty začala Žilinská župa v uplynulých dňoch. Zároveň bolo tento týždeň odovzdané stavenisko aj vo Vitanovej a v rekonštrukcii sú tiež úseky medzi Varínom a Zázrivou. Na všetky tri akcie sa podarilo získať prostriedky z eurofondov, spolu vo výške viac ako 3,6 milióna eur.

Oprava cesty cez Semeteš bude stáť viac ako jeden milión eur

Župa na opravu čerpá prostriedky z operačného programu IROP,  pričom spolufinancovanie je vo výške 5% z celkovej sumy. Projekt počíta s rekonštrukciou úseku dlhého  4,1 kilometra a jedného mosta. „Som rada, že vodiči a obyvatelia, ktorým zničená cesta strpčovala život, si budú môcť konečne vydýchnuť. Cesta cez Semeteš je v nevyhovujúcom stave, do ktorého sa však nedostala za posledný rok, ale je dôsledkom niekoľkých predchádzajúcich období,“  uviedla županka Erika Jurinová.

Rekonštrukcia je podľa županky finančne náročná a župa sa snažila získať prostriedky na jej opravu z európskych finančných zdrojov, no žiadosti neboli viackrát úspešné. Projekt a zároveň finančný príspevok bol schválený až minulý rok. Župa po schválení financií zabezpečila súťaž na projektovú dokumentáciu a následne na dodávateľa stavby. Termín začiatku realizácie výrazne posúvali povinné kontroly Riadiaceho orgánu ministerstva, ktoré trvali takmer pol roka.

Výsledky z kontroly boli župe doručené až koncom augusta 2019. Až potom mohla byť podpísaná zmluva so zhotoviteľom, odovzdané stavenisko a začatá samotná stavba. Rekonštrukcia cesty bude rozdelená na etapy a pokračovať bude aj po skončení zimy v roku 2020.

  Pokračovanie článku pod reklamou  

V roku 2019 župa opravila viac ako 24 km ciest II. a III. triedy a zrekonštruovala 3 mosty

Stavebný ruch neutíchne až do zimy. Z fondov Európskej únie sa opraví dokopy trojkilometrový úsek cesty medzi Varínom a Zázrivou v celkovej investícii viac ako 540-tisíc eur. Tento týždeň župa odovzdala stavenisko aj vo Vitanovej, kde sa v rámci projektu Tatry spájajú opraví takmer šesťkilometrový úsek cesty a jeden most v celkovej investícií viac ako 2 milióny eur. 

V nasledujúcich dňoch budú ukončené práce aj na ďalších dvanástich kilometroch ciest - v Rosine (okres Žilina), na troch úsekoch v okrese Liptovský Mikuláš, TvrdošínDolný Kubín, na štyroch úsekoch v okrese Námestovo a na dvoch úsekoch v okrese Turčianske Teplice. V auguste boli spustené práce aj na desiatich mostoch za viac ako 860-tisíc eur.

Najrozsiahlejšia rekonštrukcia začala na moste v obci Vrícko, kde sa kompletne vymení mostný zvršok. Ďalšie rekonštrukcie mostov sa realizujú v regióne Horné Považie v obciach Svederník, Dolná Tižina, Dlhé Pole, Zbyňov, na Turci v obciach Moškovec, Ivančiná, Lazany a na Kysuciach v Oščadnici a Vysokej nad Kysucou.

ŽSK vlastní 1.417 km ciest druhej a tretej triedy a 786 mostov, v nevyhovujúcom a havarijnom stave je približne 200 km ciest a v zlom a veľmi zlom stave 173 mostných objektov.Prečítajte si viac:


Zdroj: TS Žilinský samosprávny kraj