Odhaľte krásy Žilinského kraja s cyklobusmi SAD Žilina


Foto: Odhaľte krásy Žilinského kraja s cyklobusmi SAD Žilina Foto: SAD Žilina

Tento rok začali cyklobusy premávať od 1. mája, už počas prvých dní príjemne prekvapil veľký záujem zo strany cykloturistov. Za prvé 3 mesiace cyklobusy spoločnosti SAD Žilina odviezli až 6 649 cykloturistov a 1 080 bicyklov. Od 12. júla do 30. augusta totiž premávajú cyklobusy aj v posledný pracovný deň v týždni, vďaka čomu si môžete svoje cyklovýlety predĺžiť. 

Cyklobusy jazdiace počas víkendu a sviatkov budú premávať až do 29. septembra, takže Jánošíkov kraj, Bystrickú cyklomagistrálu či najdlhšiu cyklotrasu na Turci si môžete vychutnávať počas celého leta.


Ak hľadáte inšpiráciu na aktívne strávený piatok či víkend a sviatok, pozrite si tri destinácie, kam cyklobusy SAD Žilina premávajú aj s cestovnými poriadkami.

Jánošíkov kraj

Pre rodiny s deťmi je ideálnou voľbou cyklotrasa vo Vrátnej vedúca z Terchovej do Starej Doliny po zelenej značke či Štefanovská cyklotrasa po žltej značke. 

Tí zdatnejší zvládnu aj výstup na rozhľadňu Terchovské srdce s výhľadom na obec a čarokrásny Rozsutec. Ak sa vám máli, môžete sa do Žiliny vrátiť na bicykli podhorím Malej Fatry po červenej značke alebo cez Lutiše, Vadičov, Kotrčinú Lúčku a Zástranie/Zádubnie. 

Bystrická cyklomagistrála 

Cyklotrasa okolo vodnej nádrže v Novej Bystrici má všetko, čo vám rekreačná turistika môže ponúknuť. Stúpania striedajú zjazdy, pestré a šíre výhľady po okolí, tône lesov.

Pre jej strednú náročnosť ju vyhľadávajú rodiny s deťmi, ale užijú si ju aj náročnejší cyklisti. Táto 30-kilometrová trasa nesmie chýbať na zozname žiadneho milovníka dvojkolesového športu. 

Ak vám jazda stačila, odvezte sa späť domov cyklobusom. Ak nie, napojte sa na nemenej zaujímavú Bystrickú magistrálu vedúcu až do Krásna nad Kysucou, kde opäť stojí cyklobus spoločnosti SAD Žilina. 

Najdlhšia cyklotrasa na Turci 

Tento rok si môžete zo sedla bicykla vychutnať aj krásy Turca. Cyklobus vás dovezie zo Žiliny do Martina a Turčianskych Teplíc a naspäť. Tento región je výnimočný práve svojimi cyklotrasami. Tá najdlhšia má 55 kilometrov a vedie takmer cez celú turčiansku kotlinu z Vrútok do Turčianskych Teplíc. Sú na nej umiestnené tri rozhľadne aj cykloodpočívadlo.

Milovníci cyklistiky z Turca si naopak môžu odskočiť do vedľajších regiónov a využiť prepojenie medzi jednotlivými cyklobusmi. V Žiline plynule prestúpite na linky na Kysuce a do Terchovej.

Zarezervujte si miestenku a lístok vopred, získate tak istotu 

Spoločnosť SAD Žilina pre veľký záujem odporúča vopred si rezervovať miestenku pre bicykel a cestovný lístok pre cyklistu. Ak už viete termín svojho výletu, môžete tak urobiť  priamo na stránke www.amsbus.sk alebo osobne v klientskych centrách SAD Žilina. Potom už len stačí prísť na zastávku, kde pri nástupe do vozidla nahlásite vodičovi prepravu bicykla.

Pri nakladaní bicykla na cyklovlečku alebo držiak vám ochotne pomôže vodič, resp. obsluha. Pred prepravou sa odporúča odstrániť z bicykla všetky veci, ktoré by sa mohli počas jazdy uvoľniť.

S bicyklom je možné nastupovať len na vybraných zastávkach uvedených v cestovnom poriadku. Podrobný rozpis nájdete na webovej stránke www.sadza.sk/cyklobus.

Prečítajte si viac:Zdroj: PR SAD Žilina