VIDEO: Obec Dubové bola po pondelkovej búrke zaplavená vodou, dnes sa v kraji očakávajú ďalšie


Foto: VIDEO: Obec Dubové bola po pondelkovej búrke zaplavená vodou, dnes sa v kraji očakávajú ďalšie

Slovenský hydrometeorologický ústav informoval dnes 30. júla 2019 o ďalších výstrahách, ktoré plata pre celý Žilinský kraj. Vo všetkých okresoch sa očakáva výskyt búrok, s ktorými môžu byť spojené krátkodobé ale intenzívne lejaky. 

Výstrahy majú zatiaľ najnižší prvý stupeň a trvajú od 13:00 do 22:00 hod.

„V okresoch Žilinského kraja je malá pravdepodobnosť búrok s krúpami, ktoré predstavujú potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské aktivity. S búrkami môžu byť spojené krátkodobé ale intenzívne lejaky, pri ktorých môžu úhrny dosiahnuť 20 - 40 mm a nárazy vetra rýchlosť 18 - 23 m/s (65 - 85 km/h),“ uvádza SHMÚ.

Intenzita sprievodných javov je v danej ročnej dobe a oblasti bežná, ale môže spôsobiť škody menšieho rozsahu. Pri spomínaných búrkach je možný prechodný vzostup vodných hladín na malých tokoch a výskyt povodňových úkazov mimo tokov (stekanie vody zo svahov, bahnotok, zatápanie pivníc, podchodov, podjazdov).

Posledná búrka, ktorá sa prehnala Žilinským krajom včera 29. júla, spôsobila zatopenie obce Dubové v okrese Turčianske Teplice. Hladina potoka sa zdvihla natoľko, že zaplavila ulice.


Správy e-mailom Zapnúť upozornenia Poslať tip Nahlásiť chybu

Zdroj: SHMÚ