Žilina sa 17. augusta slávnostne rozlúči so starými trolejbusmi typu 14Tr a 15Tr


Foto: Žilina sa 17. augusta slávnostne rozlúči so starými trolejbusmi typu 14Tr a 15Tr Foto: Dušan Lichner / DPMŽ

Dopravný podnik mesta Žiliny s.r.o. vďaka úspešnej realizácií investičných projektových zámerov spolufinancovaných z Európskych fondov výrazne omladil vozidlový park trolejbusov. Vďaka tomu sa v pravidelnej prevádzke vyskytujú už len nízkopodlažné trolejbusy.

„Nezabúdame však na trolejbusy typu Škoda 14Tr a 15Tr, ktoré sú symbolom zavedenia trolejbusovej dopravy v roku 1994. Posledné mesiace však boli postavené len v úlohe záložných vozidiel a onedlho vyjdú do ulíc Žiliny naposledy. Verejnosti tento typ vozidiel slúžil úctyhodných 25 rokov,“ uvádza DPMŽ.

Dopravný podnik sa preto rozhodol pre dôstojnú rozlúčku, ktorá sa uskutoční 17.08.2019 v čase od 12:00 do 17:00 hod. Na bezplatnú nostalgickú linku 94 budú nasadené vozidlá typu 14Tr aj 15Tr, konkrétne vozidlá s číslami 213, 214 a 228. Linka bude premávať v polhodinových intervaloch cez najväčšie sídliská so začiatkom a ukončením v zastávke Kvačalova, DPMŽ, ktorá bude ale mimoriadne pre túto linku umiestnená priamo v areáli depa.

„V depe bude pre návštevníkov pripravený sprievodný program, napríklad prezentácia fungovania trolejbusovej výhybky, odbavovací a informačný systém, technológia a ukážka vozidiel. Pripravená bude aj pamätná pečiatka, vystrihovačka trolejbusu a súťaž o tričká s motívom rozlúčky.“

  Pokračovanie článku pod reklamou  

Pre nadšencov dopravy boli odjazdy trolejbusov zo železničnej stanice prispôsobené času príchodu historického vlaku ťahaného parným rušňom radu 310.433, ktorý bude vypravený pri príležitosti 120. výročia otvorenia železničnej trate Žilina - Rajec.

Rozlúčka bude zakončená slávnostným záťahom trolejbusov v sprievode dispečerského vozidla z obratiska Kvačalova, DPMŽ do depa. Po slávnostnom záťahu bude pre návštevníkov vypravený mimoriadny autobusový spoj zo zastávky Kvačalova, DPMŽ v trase „Polícia“, „Hurbanova“ do zastávky „Žel. stanica“.

Typ 14Tr a 15Tr však zo Žiliny neodíde úplne. Dopravný podnik mesta Žiliny s.r.o. si plánuje ponechať vozidlá s číslom 213 a 228 ako historické vozidlá. 


Miesto: Areál DPMŽ
Dátum: 17.08.2019 - 12:00    17:00


Prečítajte si viac:


Zdroj: DPMŽ