Mestská polícia zasahovala na Frambore, neznáma osoba znečistila olejom povodie potoka


Foto: Mestská polícia zasahovala na Frambore, neznáma osoba znečistila olejom povodie potoka
Galéria: 3 fotky
Foto: Ján Rzeszoto, Mestská polícia Žilina

V sobotu 11. mája 2019 boli na území Frambora, v blízkosti Historického Framborského potoka, objavené olejové škvrny.  Napriek tomu, že je toto miesto monitorované kamerou mestskej polície a tiež občanmi, došlo k znečisteniu povodia potoka neznámou osobou.

Na situáciu upozornil políciu pán Ján Rzeszoto, ktorý požiadal o promptnú reakciu proti ďalšej kontaminácii prostredia, pričom v tomto zmysle oslovil aj žilinskú poslankyňu Martinkovú. Mestská polícia oznam preverila a po konzultácii s operačným dôstojníkom HaZZ v Žiline začala situáciu riešiť.

Znečistené miesto bolo v krátkom čase zasypané sorbčnou látkou a zasahujúca hliadka kontaminovanú pôdu dočasne umiestnila na útvare Mestskej polície Žilina. Následne bude zlikvidovaná v zbernom dvore.

„Chcem veľmi pekne poďakovať pánovi Rzeszotovi za jeho konanie a komunikáciu s políciou na konci ktorej boli vykonané skutky, chrániace naše prírodné zdroje. Na územie Frambora nás chodí hŕstka dobrovoľníkov a snažíme sa mu vrátiť hodnoty, ktoré mu boli desaťročia brané.  Nie je prípustné, aby v širšom centre nášho mesta boli situácie podobné tejto. Veľmi pekne ďakujem aj mestskej polícii za okamžitú reakciu. To,  ako operatívne konali je naozaj príkladné a chvályhodné,“ uviedla poslankyňa mestského zastupiteľstva v Žiline Iveta Martinková.


Galéria: 7 fotiek

Na území Frambora pod estakádou doteraz odstránili dobrovoľníci nemalé množstvo odpadu. V rámci dobrovoľníckych aktivít sa podarilo tento pôvodne zanedbaný verejný priestor výrazne zmeniť. V oblasti sa ešte nachádza niekoľko nelegálnych skládok hliny, avšak, aj tie už sú v riešení. 

Podobne sú na tom aj panely, nachádzajúce sa povedľa železničnej trate na ulici Pavla Mudroňa. Prípad riešia Železnice Slovenskej republiky a taktiež bol postúpený na Okresný úrad - Odbor životného prostredia.

„Verím, že tento prípad je aj odkazom pre nezodpovedných enviromentálne negramotných ľudí, že takéto správanie je neprípustné. Celá kauza bola zaznamenaná a som presvedčená, že v prípade opakovania a prichytenia páchateľa budú vyvodené trestné dôsledky. Naša polícia v tomto území zvýšila ostrahu,  pravidelne tam chodia hliadky a veľká časť plochy je monitorovaná aj kamerou,“ uzavrela poslankyňa Martinková.

Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu