Každoročne, na konci marca, usporadúva Fakulta riadenia a informatiky Žilinskej univerzity v Žiline sústredenie stredoškolských študentov s názvom „Jarná škola programovania“. Ide o obľúbený týždenný IT tábor, počas ktorého majú žiaci stredných škôl bezplatne zabezpečenú stravu i ubytovanie.
Každý rok sa nesie v znamení pridávania zaujímavého príbehu ku klasickej výučbe programovania vo aplikácie, ktorú účastníci v priebehu týždňa vyvíjajú. Tento rok mali k dispozícii tri zaujímavé témy, ktoré boli odstupňované požadovanou úrovňou vedomostí, potrebných na úspešné zvládnutie kurzu.
Žiaci sa tak mohli venovať témam: “Internet vecí (Internet of Things)”, “Solárne autíčko (Energy harvesting)” a “Umelá inteligencia v počítačových hrách”. Veľký záujem žiakov stredných škôl o absolvovanie jarnej školy programovania organizátorov milo prekvapil, celkovo prišlo 357 prihlášok.
Napriek navýšeniu pôvodného počtu nebolo možné vyhovieť viac ako polovici prihlásených uchádzačov. Štvrtého ročníka obľúbeného IT tábora sa nakoniec zúčastnilo 130 žiakov prakticky z celého Slovenska: zapojených 45 stredných škôl, 30 miest a 26 okresov.
Odozva stredoškolských učiteľov, ktorí sa taktiež zúčastnili jarnej školy spolu so svojimi študentami, je podobne veľmi lichotivá. Je zaujímavým poznatkom, že žiaci sa mimoriadne rýchlo dokážu zorientovať vo vývojovom prostredí, napriek skutočnosti, že bolo pre nich nové. Dokážu rýchlo vytvoriť a odladiť funkčnú aplikáciu s využitím predpripravených tried.
Nakoľko podujatie Jarná škola programovania prekonala všetky očakávania, rozhodla sa fakulta pre realizáciu pokračovania podujatia s názvom Letná škola programovania, ktorá sa uskutoční v týždni od 3. do 7. júna.Bližšie informácie budú zverejnené na webovej a facebookovej stránke.
„Na záver by sme chceli poďakovať našim kolegom z Katedry technickej kybernetiky za zabezpečenie odbornej stránky podujatia, študentom a doktorandom za pomoc pri organizačnom zvládnutí podujatia a sponzorom za finančnú podporu, či venovanie vecných cien do záverečných súťaží (IT klaster Z@ICT, Accenture, INLOOPX, Avast, Softec, Bel Power Solutions),“ uviedli organizátori.
Tí zároveň veria, že zúčastnení žiaci stredných škôl sa budú naďalej venovať a zdokonaľovať v oblasti IT, programovania alebo robotiky a v budúcnosti sa s nimi stretnú na Fakulte riadenia a informatiky ako už so študentami študijného programu Informatika alebo Počítačové inžinierstvo. Tento rok je možné podávať elektronické prihlášky až do 30. apríla.