Polícia v Žiline zaznamenala za rok 2018 menej trestných činov, stúpla aj ich objasnenosť


Foto: Polícia v Žiline zaznamenala za rok 2018 menej trestných činov, stúpla aj ich objasnenosť Foto: ilustračné

Výsledky práce polície v Žilinskom kraji za rok 2018 sú priaznivé a polícia pokračuje v predchádzajúcom pozitívnom vývoji. Polícia za rok 2018 zaevidovala celkom 7048 trestných činov, čo je o 726 menej oproti roku 2017. Zvýšila sa aj celková objasnenosť trestných činov na 67,31 %, čo je v porovnaní s rokom 2017 viac o 5,51 %.

Týmto vývojom sa polícia v Žilinskom kraji zaradila na druhé miesto v rámci Slovenskej republiky. Na úsekoch násilnej a ekonomickej trestnej činnosti skončila na 1. mieste. Čo sa týka jednotlivých druhov kriminality, stále najväčší podiel a to aj napriek zaznamenanému poklesu, patrí majetkovej trestnej činnosti. V roku 2018 polícia v Žilinskom zaevidovala 2239 majetkových trestných činov, z čoho najväčší podiel mali krádeže.

V jednotlivých okresoch Žilinského kraja možno pozitívne hodnotiť dlhodobý progres a  vysokú úroveň objasnenosti celkovej kriminality na Okresnom riaditeľstve PZ Čadca. Nárast v objasnenosti celkovej kriminality zaznamenalo aj Okresné riaditeľstvo PZ v Dolnom Kubíne a tiež na Okresnom riaditeľstve PZ v Žiline.

Štruktúra kriminality v Žilinskom kraji a percentuálny podiel jednotlivých druhov na celkovej kriminalite:


Celková kriminalita v jednotlivých okresoch Žilinského kraja:


Majetková kriminalita patrí medzi najčastejšie páchané trestné činy


Najzávažnejšie prípady, ktoré polícia vyšetrovala


Vražda Kotešová

24 ročný muž mal vo štvrtok 1. novembra v ranných hodinách na hlavnej ceste v obci Kotešová kopať do odparkovaného auta Škoda Octavia. Keď ho majiteľa auta vyzval aby prestal, mal mladík za ním neoprávnene vojsť na pozemok, kde mal na majiteľa auta fyzicky zaútočiť. Napadnutému mužovi sa podarilo pred útočníkom uniknúť do rodinného domu. Útočník ho mal nasledovať, pričom sa snažil vykopnúť vchodové dvere. Toto sa mu nepodarilo a rozbil sklenenú výplň vchodových dverí. Napadnutý muž utrpel zranenie s bližšie neurčenou dobou liečenia. Hmotná škoda vzniknutá poškodením dverí predstavuje asi 260,-€.

Po prvom útoku mal 24 ročný muž neoprávnene vojsť do ďalšieho rodinného domu v obci. V jedálni mal sekerou, ktorú mal zobrať z dvora rodinného domu, napadnúť majiteľa. Útokom sekerou miereným na oblasť hlavy spôsobil mužovi zranenie z bližšie neurčenou dobou liečenia. Následne, pravdepodobne na dvore rodinného domu, napadol sekerou 70 ročnú dôchodkyňu. Úderom sekery do oblasti hlavy spôsobil žene ťažké zranenie, ktorému žena po prevoze do nemocnice podľahla.

Útočníka zadržala polícia ihneď po čine a umiestnila do policajnej cely. Vyšetrovateľ 24 ročného Samuela z okresu Topoľčany obvinil z obzvlášť závažného zločinu vraždy, zločinu ublíženia na zdraví v štádiu pokusu a prečinu porušovania domovej slobody. Obvinený muž je stíhaný väzobne.

Tragická nehoda spôsobená rýchlou jazdou poľských vodičov

V nedeľu 30. septembra pred 12.00 hodinou došlo na ceste I/59 v katastri mesta Dolný Kubín k dopravnej nehode. 27 ročný vodič (občan Poľskej republiky) viedol v smere od Dolného Kubína na Oravský Podzámok, osobné motorové vozidlo Ferrari. Za ním viedol 42 ročný vodič (občan Poľskej republiky) osobné motorové vozidlo Porsche Cayenne. Obe vozidlá začali predchádzať pred nimi idúcu kolónu vozidiel v mieste, kde je to vodorovným dopravným značením zakázané.

Následne vodič Porsche s vozidlom narazil do pred ním idúceho vozidla Ferrari, ktoré pribrzdilo a po náraze sa vrátilo do svojho jazdného pruhu.  Vodič vozidla Porsche sa už nestačil zaradiť do svojho jazdného pruhu a došlo k čelnej zrážke s oproti idúcim osobným motorovým vozidlom Škoda Fabia, ktoré viedol 57 ročný vodič v smere od Oravského Podzámku. Pri dopravnej nehode utrpel vodič Fabie ťažké zranenia, ktorým, žiaľ, pri prevoze do nemocnice podľahol.

Ťažké zranenia utrpela jeho 50 ročná spolujazdkyňa a ďalší spolujazdec z Fabie (21 ročný) utrpel predbežne ľahké zranenia. Alkohol u vodičov vykonanými dychovými skúškami zistený nebol. Hmotná škoda bola predbežne vyčíslená na 35.500.-€. Vyšetrovateľ Okresného riaditeľstva Policajného zboru v Dolnom Kubíne v tomto prípade obvinil troch mužov občanov Poľska z trestného činu všeobecného ohrozenia. Obvinení muži sú stíhaní väzobne.


Správy e-mailom Zapnúť upozornenia Poslať tip Nahlásiť chybu

Zdroj: KR PZ Žilina