Uplynulý víkend 28. - 30. septembra sa v obci Čičmany zišlo množstvo divákov, ktorých prilákalo spojenie hmotnej i nehmotnej ľudovej kultúry. V honosných priestoroch kaštieľa aj v čičmianskom exteriéri sa stretli milovníci fujary na 13. ročníku celoslovenského stretnutia fujaristov s podtitulom Dedičstvo otcov zachovaj nám, Pane!
Festival fujaristov sa otváral vernisážou výstavy Odkazy majstrov. Výstava pastierskych hudobných nástrojov, v tomto roku doplnená o výrobky z kože, bude verejnosti sprístupnená v priestoroch Kaštieľa Čičmany až do 19. októbra. Všetky exponáty pochádzajú z autorskej dielne ľudovoumeleckého výrobcu a muzikanta Tibora Mahúta.
V sobotnom a nedeľnom programe sa predstavilo celkom 40 fujaristov, ktorých svojimi vystúpeniami doplnili domáca FSk Lastovienka z Čičmian, FS Priehyba a MSS Chlopi z Heľpy, ZAF Pohronci, Trombitáši Štefánikovci, Trombitáši FSk Hájiček z Chrenovca-Brusna, Klub autentického folklóru Hojana zo Žiliny s ĽH Štefana Belku, FS Podpoľanec z Detvy a zahraničný hosť z Českej republiky Soubor lidových písní a tanců Valašský Vojvoda z Kozlovic.
V tomto roku organizátori predstavili aj tvorbu mladých hudobných, speváckych a tanečných talentov. Na celoslovenskom stretnutí fujaristov dominovala fujara, no režisér programu Michal Fiľo zo ZAF Pohronci dal priestor aj rifovej píšťale, ktorá patrila medzi tradičné pastierske hudobné nástroje, hoci v súčasnosti ju diváci či poslucháči majú možnosť počuť už len zriedka.
V nedeľu doobeda sa už tradične konala krojovaná svätá omša v Rímskokatolíckom barokovom kostole povýšenia sv. kríža v Čičmanoch. Aj v týchto priestoroch slávnostnú atmosféru doplnili fujaristi z celého Slovenska. Čestným hosťom festivalu bol významný etnomuzikológ, hudobný vedec a univerzitný profesor Oskár Elschek, programom sprevádzal moderátor Marián Čupka.
Hlavným organizátorom festivalu bolo Krajské kultúrne stredisko v Žiline v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja a spoluorganizátormi Obec Čičmany, Kaštieľ Čičmany a ZAF Pohronci. Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia a Žilinský samosprávny kraj.