Dnes najčítanejšie
Komenského rezidencia finišuje s búracími prácami, na stavbu nastupuje generálny dodávateľ

04 júl 2018 - 10:22

VIDEO: NDS zavádza od júla do premávky nový bezpečnostný prvok - mobilné výstražné prahy

Prihláste sa na odber Žilinak.sk na  

Národná diaľničná spoločnosť (NDS) zavádza od začiatku júla 2018 do premávky nový bezpečnostný prvok, ktorý zvýši bezpečnosť premávky a ochráni zamestnancov NDS pri práci. Ide o mobilné výstražné prahy, ktoré sa umiestnia všade, kde bude prichádzať k obmedzeniam v doprave.

Prahy, ktoré upozornia na blížiacu sa prekážku, by mali chrániť predovšetkým obslužný personál a majetok, teda dopravné prostriedky a ďalšiu infraštruktúru NDS.     

„Riziko stretov so zamestnancami a technikou je pri dnešnej intenzite dopravy na diaľniciach stále vysoké. Štandardné bezpečnostné prvky, ktoré vodiči vnímajú len zrakom, motoristi občas prehliadnu. Ročne zaznamenávame niekoľko dopravných nehôd, kedy ani výstražné znamenia nezabránia zrážke s technikou. NDS preto zavedie do systému ochranných prvkov priečne bezpečnostné prahy, ktorých cieľom je zvýšiť bezpečnosť motoristov, zamestnancov NDS a znížiť ohrozenie ich zdravia,“ vysvetlil prevádzkový riaditeľ NDS Branislav Sidor. 

Zvýšenie bezpečnosti

Výstražné prahy majú dĺžku dva metre, hrúbku 2,5 cm a sú žltej reflexnej farby. Uložiť sa môžu kdekoľvek na vozovku a po mimoriadnej udalosti sa zasa odstránia. Ich účinok je podobný spomaľovaciemu prahu, resp. retardéru.

Novinka na našich cestách

Povinne sa mobilné výstražné prahy používajú napríklad v Holandsku, vodiči sa s nimi môžu stretnúť aj v Rakúsku, Nemecku, Česku či Švajčiarsku.

Už počas aktuálnej letnej sezóny nájdu uplatnenie aj na slovenských diaľniciach a rýchlostných cestách. 


0 zdieľaní

Dopravný servis
Radoľa
Kolóna
10:45
Rajecká cesta
Policajná hliadka
10:38
Strečno
Policajná hliadka
10:37
Porúbka
Policajná hliadka
10:27
Budatínska Lehota
Kolóna
10:25
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina