Dnes najčítanejšie
Žilinský samosprávny kraj ocenil 30 najlepších stredoškolských študentov, pozrite si ich mená

12 jún 2018 - 11:51

VIDEO: Komunita parkouristov v Žiline sa rozrastá, stretnete ich v meste aj na perifériách

Prihláste sa na odber Žilinak.sk na  

Ak prechádzate často centrom Žiliny, pravdepodobne ste si už všimli na Farských schodoch partiu mladých ľudí, ktorí predvádzajú rôzne triky. Fenomén parkouru láka už aj mladých Žilinčanov, ktorých stretnete na rôznych miestach - aj tam, kde by ste to nečakali. Na videu vyššie môžete vidieť, ako to vyzerá v parkourovom priestore pod miestnou komunikáciou na Kysuckej ceste.

Od mladých Žilinčanov na videu sme zisťovali, ako je na tom tento šport v Žiline a obecne na Slovensku a či je dostatok miest. Parkouru sa táto skupina venuje približne dva roky. „V Žiline je viacero ľudí, ktorí skáču, niektorí mladší, niektorí starší, no ešte sa ani zďaleka nepribližujeme počtom parkouristov k tým, aké sú v iných štátoch. Samozrejme, presné číslo nevieme povedať, no odhad je približne 80 aktívnych parkouristov,“ uviedol Július.

Parkour má výhodu v tom, že sa dá skákať aj na mieste, kde je napríklad len jedna lavička. Samozrejme, viac prekážok znamená variabilnejšie možnosti skákania. Podľa tejto partie je v Žiline ideálnych miest niekoľko.

„Napríklad pri Farských schodoch pod kostolom, v areáloch škôl ako Jarná a Gaštanová, pri celej Žilinskej univerzite, pri polícii na Vlčincoch, pri predajni Mercedes-Benz na Vlčincoch, v centre mesta takmer všade a takisto v SkateParku pri Vodnom Diele či na Hájiku,“ vymenováva mladý parkourista niekoľko obľúbených miest v Žiline.

A aké sú reakcie Žilinčanov? Rôzne, podľa slov Júliusa sa stretávajú s pochvalami aj nariekaním nad údajným ničením: „Niektorí Žilinčania reagujú tak, že nás pochvália, zatlieskajú nám, porozprávajú sa s nami, iný nám zas nadávajú že všetko ničíme a majú potrebu nás vyhodiť z mieta kde sme skákali. Niektorí dokonca chcú volať políciu.“

Na Slovensku sú väčšinou na parkour najlepšie väčšie mestá ako Bratislava či Prešov, v Trenčíne založila najznámejšia partia s názvom Born To Trick prvý ParkourPark na Slovensku. Skupina parkouristov v Žiline pravidelne tvorí aj videá, pre inšpiráciu aj pobavenie ostatných.
0 zdieľaní

Dopravný servis
Nemocničná
Prekážka na ceste
01:53
Oškerda
Prekážka na ceste
00:52
Nemocničná
Prekážka na ceste
00:29
Matice slovenskej
Dopravná nehoda
23:57
Strečno
Prekážka na ceste
22:40
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina