14 november 2017 - 01:16

Video z diaľnice D1 pri Bytči rozdelilo vodičov na dva tábory, kto urobil chybu?

Prihláste sa na odber Žilinak.sk na  

Internetom sa nedávno začalo šíriť video, ktoré zachytáva situáciu z diaľnice D1 pri meste Bytča. Dvaja vodiči sa dostali do konfliktnej situácie, pri ktorej došlo k nebezpečnému “vybrzďovaniu”. Vodič, ktorý celú udalosť zachytil na kameru v aute, si je istý, že chybu nespravil. Po zverejnení videa sa však začali objavovať názory ďalších šoférov, tí sa rozdelili na dva tábory. Jedni sa zastávajú autora videa, druhí sa postavili na stranu vodiča bieleho Mercedesu, ktorý mal vybrzďovať.

„Cestovali sme v smere od Žiliny na Trenčín. Potreboval som obehnúť zopár áut, čo som aj uskutočnil v cca 130 km/h. Ako väčšina vodičov však vždy zisťujem situáciu aj okolo seba, aby som nikoho neobmedzil ani neohrozil. Po chvíli som v spätnom zrkadle videl, že sa ku mne približuje vo väčšej rýchlosti biele auto, tak som sa zaradil nazad do pravého jazdného pruhu a na základe okolností znížil rýchlosť na cca 100 - 105 km/h, aby ma mohol bez problémov obehnúť,“ popisuje situáciu autor videa.

Ako ďalej uvádza, keď chcel pokračovať v predchádzaní, biele SUV znížilo rapídne rýchlosť, začalo ho obmedzovať a ohrozovať. Následne sa šofér Mercedesu rozhodol pokračovať ďalej a situáciu ďalej nestupňovať.

Diskutujúci sa zhodli na dvoch možných scenároch, ktoré sa mohli odohrať na ceste:

  • Autor videa sa pohyboval predpisovo 130 km/h a biele SUV sa priblížilo príliš rýchlo na to, aby sa mu stihol bezpečne a rýchlo uhnúť. Ihneď, ako to bolo možné, zaradil sa pred vozidlo idúce v pravom pruhu, no rýchlejšieho vodiča to mohlo nahnevať.
  • Autor videa chcel poučiť rýchlo jazdiaceho vodiča, ktorý sa rútil ďaleko vyššou rýchlosťou ako 130 km/h a v rámci možností ho spomalil tak, že začal predbiehať predpisovo stotridsiatkou v ľavom pruhu. Tým ho obmedzil a nahneval.

V našom prípade nie je rýchlosť bieleho SUV-čka známa, taktiež ani situácia za autom s kamerou. Nepoznáme ani názor druhej strany, preto je ťažké súdiť. Chybou je ale určite krok, pre ktorý sa rozhodol bratislavský vodič. Stačilo totiž málo a vozidlá by sa zrazili. 

„V podobných prípadoch býva príčinou zlé odhadnutie rýchlosti blížiaceho sa auta a následné blokovanie ľavého pruhu, ale často aj arogancia, ignorácia či napríklad nebezpečné vybrzdenie zo strany rýchlejších vodičov. V lepšom prípade si len šoféri zanadávajú a ukážu zopár gest, v tom horšom môže dôjsť k vážnej nehode,“ myslí si jeden z čitateľov. 

Ak aj niekto na ceste urobí chybu, určite nie je správne, aby sa vodiči navzájom “trestali”. Pokiaľ existuje videozáznam z incidentu, je samozrejme vhodnejšie prenechať celú vec polícii. Na diaľnici sa vždy treba správať ohľaduplne, umožniť prejazd rýchlejším vozidlám, aj keď porušujú maximálnu povolenú rýchlosť a zbytočne nevyhrocovať situácie riskantnými manévrami.

Uvítame, ak využijete priestor v komentároch a podelíte sa o svoj názor.

0 zdieľaní


Dopravný servis
Strečno
Prekážka na ceste
18:58
Budatínska Lehota
Iné nebezpečenstvo
18:57
Vysokoškolákov
Policajná hliadka
18:44
Rudinka
Kolóna
18:38
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina