Dnes najčítanejšie
28-ročný muž spadol v noci z vyhliadky Veľkého Manína, padal desiatky metrov
COVID-19 info   |   Mobilné odberné miesta

09 november 2014 - 15:25

Plynová elektráreň v Považskom Chlmci za približne 50 miliónov eur pravdepodobne nebude

Značná časť obyvateľov Považského Chlmca má opäť o dôvod viac na úsmev. Aktivisti, ktorí bojujú proti výstavbe kogeneračného zdroja v Považskom, totiž pravdepodobne naplnia svoj cieľ. Z výstavby projektu odstúpili Európska banka pre obnovu a rozvoj a rovnako tak Európska investičná banka. “Odstúpenie oboch bánk od financovania projektu je pre nás, občanov Považského Chlmca potvrdením, že naše úsilie malo zmysel, “dodala Anna Smikoňová z OZ Budúcnosť Považského Chlmca.

“V priebehu siedmich rokov aktívni občania Považského Chlmca založili občianske združenie, spisovali petície, zapájali sa do povoľovacích konaní, pripomienkovali dokumenty, dávali podnety na súd a upozorňovali na environmentálne a sociálne dopady, ktoré by výstavba tejto elektrárne znamenala pre ich obec a životné prostredie. Vďaka ich neúnavnej práci sa projekt pozdržal do tej miery, že sa stal pravdepodobne pre Európsku banku pre obnovu a rozvoj a Európsku investičnú banku ekonomicky nerentabilný,“ uviedla pre agentúru SITA národná koordinátorka Priateľov Zeme-CEPA Irena Jenčová.

Tieto dve banky mali výstavbu elektrárne financovať prostredníctvom fondu EnerCap Power Fund. Za stavbu kogeneračného zdroja v Považskom Chlmci mala zodpovedať spoločnosť Alfa Power z Luxemburska. Tá tvrdí, že obavy aktivistov pri výstavbe sú neopodstatnené. Moderná elektráreň, ktorá dosahovala kapacitu až 40-megawattov, mala využívať najmodernejšie technológie. Za pomoci spaľovania zemného plynu mala súčasne vyrábať elektrinu aj teplo. To by sa odrazilo v nižších cenách pre odberateľov.

zdroj: SITA
foto: ilustračné0 reakcií


Dopravný servis
Kragujevská
Prekážka na ceste
22:39
Rudinka
Policajná hliadka
21:43
Radoľa
Zver pri ceste
21:11
Hričovská
Policajná hliadka
20:52
Hlavná, Bytčica
Policajná hliadka
20:23
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina


Program nie je dostupný.

Najbližšie podujatia