Dnes najčítanejšie
VIDEO: Do výbavy polície pribudli bezpilotné drony, vďaka nim sa budú priestupky zaznamenávať jednoduchšie

11 júl 2018 - 19:53

Lietavský hrad bude čoskoro osvetlený, v týchto dňoch sa pracuje na elektrickej prípojke

Foto: Lietavský hrad bude čoskoro osvetlený, v týchto dňoch sa pracuje na elektrickej prípojke
Foto: Facebook Hrad Lietava
Získavajte aktuálne správy prostredníctvom Telegramu Sledovať Telegram

Združenie na záchranu Lietavského hradu začalo v pondelok 9. júla s prvými prácami na vybudovaní elektrickej prípojky. Zavedenie elektriny nielen že pomôže dobrovoľníkom, ktorí hrad postupne obnovujú, ale predovšetkým umožní nasvietenie expozičných priestorov. Pri prácach sa navyše nebudú musieť využívať elektrocentrály na pripojenie elektrických spotrebičov ako sú vŕtačky či miešačky.

Projekt s názvom „Osvietený hrad“ postupne naberá reálnu podobu. Elektrina bude na hrade Lietava zavedená najmä vďaka podpore sponzorov. Združeniu sa na vybudovanie prípojky podarilo vyzbierať takmer 30 000 eur. 

Elektrická prípojka s dĺžkou 800 metrov bude podľa projektu vedená v náročnom teréne, nenaruší však príjemné prostredie v okolí hradu. V celej dĺžke bude totiž uložená v zemi. Prvé práce začali len nedávno a to výkopmi v strmom teréne priamo na úpätí brala hradu.

Slávnostné spustenie elektriny na hrade Lietava je naplánované na sobotu 18. augusta. V tento deň bude prebiehať aj celoslovenská akcia s názvom Noc hradov a zrúcanín.Dopravný servis
Vranie
Prekážka na ceste
11:08
Oškerda
Práca na ceste
10:22
Strečno
Jama na ceste
10:15
Mojšova Lúčka
Dopravná nehoda
10:00
Mojšova Lúčka
Prekážka na ceste
09:54
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina
Najbližšie podujatia