Dnes najčítanejšie
Leteckí záchranári zasahovali pri ďalšom úraze lesného robotníka, tentokrát na Kysuciach

10 júl 2018 - 16:46

V Kysuckej nemocnici spisujú petíciu za magnetickú rezonanciu, roky sa ju snažia zazmluvniť

Foto: V Kysuckej nemocnici spisujú petíciu za magnetickú rezonanciu, roky sa ju snažia zazmluvniť
Foto: ilustračné - kysuckanemocnica.sk

V týchto dňoch spisujú obyvatelia Kysúc petíciu za predbežné zazmluvnenie prístroja magnetickej rezonancie v Kysuckej nemocnici s poliklinikou Čadca, jej iniciátorom je vedenie nemocnice. Napriek tomu, že priestory aj financie sú na nákup prístroja pripravené, celý proces brzdí absencia predbežného súhlasu Všeobecnej zdravotnej poisťovne so zazmluvnením magnetickej rezonancie.

O predbežný súhlas žiadajú vedúci predstavitelia KNsP Čadca, na čele s riaditeľom Martinom Šenfeldom, už niekoľko rokov. Neúspešne. V praxi tak pacienti nemocnice musia cestovať na vyšetrenia do Žiliny, Dolného Kubína či vo výnimočných prípadoch až do Prievidze. Vážnosť situácie dokazuje vedenie práve spísaním petície, v ktorom apeluje na najväčšiu poisťovňu. Ročne potrebuje vyšetrenie magnetickou rezonanciou približne 3900 pacientov KNsP Čadca.

O zazmluvnenie sa snažia už niekoľko rokov, z pôvodných ústnych sľubov nezostalo nič

„Je mi to úprimne ľúto, po šiestich rokoch snaženia sa pred dvomi rokmi črtala veľká nádej, že sa to konečne podarí, ústne nám to prisľúbil generálny riaditeľ poisťovne, ako aj vtedajší minister zdravotníctva. Takmer dva roky sme v očakávaní a napätí, vybavili sme všetko potrebné, máme pripravené priestory aj financovanie ale to podstatné nám chýba – zmluva s poisťovňou, resp. predbežný súhlas na zazmluvnenie, aby sme tento prístroj mohli obstarať, bez tohto súhlasu nemôžeme, aj keď máme všetko ostatné. Žiadame, aby magnetická rezonancia patrila nemocnici a prevádzkovala ju nemocnica,“ vysvetľuje riaditeľ Martin Šenfeld.

Na pomoc regiónu vyzýva poslancov NR SR aj županka Erika Jurinová: „Máme obavy, aby do rozhodnutia o zazmluvnení magnetickej rezonancie nezasahovala politika. Hneď po nástupe do funkcie sme absolvovali rokovania na tému obstarania a zazmluvnenia MR a zdalo sa, že je to na dobrej ceste. Nevidíme iný dôvod, prečo by VšZP odmietala zazmluvniť MR pre Kysuckú nemocnicu. Na prevádzkovanie magnetickej rezonancie je všetko pripravené.“ Nemocnica dnes poskytuje zdravotnú starostlivosť pre takmer 130-tisíc obyvateľov.

Prepočty poisťovne ukazujú dostatočnú kapacitu vyšetrení, pacienti museli cestovať do Prievidze

Podľa riaditeľky odboru zdravotníctva ŽSK Silvie Pekarčíkovej však návrh na zazmluvnenie nebol na poslednom rokovaní predstavenstva VšZP ani len predložený. Poisťovňa však odmieta politikárčenie, podľa vyjadrení hovorkyne sa riadia kapacitnou priepustnosťou.

„VšZP v súlade so stratégiou nákupu CT a MR vyšetrení z roku 2015 posudzuje sieť týchto pracovísk na základe viacerých objektívnych parametrov s ohľadom na geografickú dostupnosť pacientov k najbližšiemu takému pracovisku, technologickú úroveň prístrojov v regióne, ich prevádzkovú dobu, na základe čoho stanoví tzv. potrebnú kapacitu vyšetrení (kapacitná priepustnosť),“ uviedla hovorkyňa najväčšej poisťovne Viktória Vasilenková.

Prepočty Všeobecnej zdravotnej poisťovne podľa slov hovorkyne ukazujú, že obslužnosť a kapacita vyšetrení je v regióne Čadce dostatočná aj pri dochádzaní na iné pracoviská. Napriek tomu museli byť prednedávnom štyria pacienti prevezení až do Prievidze, ktorej nemocnica je vzdialená viac ako 90 kilometrov. Poisťovňa stále rokuje s nemocnicou o možnostiach zazmluvnenia pracoviska s magnetickou rezonanciou.

„Okres Čadca spadá do pásma s časom dojazdu k najbližšiemu MR pracovisku do 30 minút a potrebná kapacita vyšetrení je na úrovni 115%, v zmysle stratégie nákupu má VšZP potrebu naplnenú. Prevoz pacienta ako aj logistika dopravy je v kompetencii nemocnice, to znamená, že ak je pacient prevážaný niekoľko hodín, ako bolo medializované, zdravotná poisťovňa na to nemá žiaden dosah. Napriek spomínaným skutočnostiam zdravotná poisťovňa s poskytovateľom naďalej rokuje o možnostiach zazmluvnenia nového MR pracoviska, rokovania nie sú ukončené,“ dodala Vasilenková

Odkaz na petíciu nájdete na https://goo.gl/gY4Yxj

Nulový podiel finančných skupín má nulový vplyv na redakčný obsah.
Sme jedným z mála skutočne nezávislých médií v Žiline.

0 zdieľaní

Dopravný servis
Hlinská
Kolóna
16:43
Strečno
Policajná hliadka
16:37
Obvodová
Kolóna
16:30
Hričovská
Jama na ceste
16:29
Cesta I/64
Iné nebezpečenstvo
16:29
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina
Najbližšie podujatia