Dnes najčítanejšie
Prezidentka Zuzana Čaputová vymenovala Jána Čelka za rektora Žilinskej univerzity

06 november 2014 - 15:04

V Žiline pribudlo 5 nových autobusov Solaris

Foto: V Žiline pribudlo 5 nových autobusov Solaris
Aktuálne správy každý deň priamo na váš e-mail Odoberať newsletter

Žilina 6. 11. 2014 – Mesto Žilina a Dopravný podnik mesta Žiliny s.r.o. pokračujú v obnove vozidlového parku. Už dva roky je v prevádzke 15 nových trolejbusov, teraz k nim pribudne 5 nových klimatizovaných a nízko podlahových autobusov. Ich slávnostné spustenie do prevádzky sa uskutoční na Námestí Andreja Hlinku v stredu 12. novembra 2014 o 11.00 hod.
Do Žiliny dorazilo 5​nových autobusov typu Solaris Urbino. Tieto autobusy svojimi výhodami skvalitnia mestskú hromadnú dopravu v Žiline a zatraktívnia ju vo vzťahu k cestujúcim. Všetkých 5 autobusov bude plne klimatizovaných, a to osobitne v kabíne pre vodiča a osobitne v priestore pre cestujúcich. Autobusy budú kompletne nízko podlahové, takže cestujúci už nebudú musieť pri nastupovaní prekonávať výškový rozdiel medzi nástupnou hranou nástupišťa a podlahou vozidla. Prípadný rozdiel medzi nástupnou rovinou a podlahou autobusu môže vodič ešte viac znížiť pomocou tzv. kneelingu (mierne nakláňanie vozidla v zastávke smerom k nástupnému ostrovčeku).
„Postupne napĺňame zámer obnoviť celý vozidlový park dopravného podniku, takže k novým trolejbusom pribudnú aj nové autobusy. Vychádzame taktiež v ústrety hendikepovaným cestujúcim, pretože tieto moderné autobusy sú vybavené nástupnou vyklápacou plošinou pre vozíčkarov. Vo výbave je aj vonkajší hlásič smeru a čísla linky pre nevidiacich,“ konštatuje primátor mesta Žilina Igor Choma.
Nové autobusy majú motory najmodernejšieho radu a sú ekologické – emisná trieda Euro 6. Súčasťou ich výbavy je aj kompletný a moderný elektronický informačný a tarifný systém. Nebude chýbať ani kamerový systém. Vozidlá budú vybavené dopytovým otváraním dverí.
Staré vozidlá, ktoré dopravný podnik vyradí, si vyžadovali neúmerne veľké prostriedky na údržbu a ich prevádzku. Priemerný vek autobusov, ktoré budú vyradené z prevádzky, je takmer 19 rokov. Nové vozidlá budú v štandardnom farebnom vyhotovení žltá, zelená a biela a do ostrej prevádzky budú spustené v tento istý deň. Nákup nových autobusov je kompletne financovaný z vlastných zdrojov, bez úveru, vo výške 990 000 €.


Dopravný servis
Strečno
Kolóna
10:15
Strečno
Kolóna
10:14
Budatínska Lehota
Kolóna
10:11
Mojšova Lúčka
Prekážka na ceste
10:10
Mojšova Lúčka
Kolóna
09:58
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina