Dnes najčítanejšie
Žilinský samosprávny kraj skvalitňuje rokmi zanedbávanú sociálnu oblasť, pomoc dostalo už viac ako 46 rodín

20 jún 2018 - 08:33

Onkológia v Žiline s vyšším komfortom: Pacienti dostali nové polohovateľné kreslá aj akvárium

Foto: Onkológia v Žiline s vyšším komfortom: Pacienti dostali nové polohovateľné kreslá aj akvárium
Foto: TS Fakultná nemocnica s poliklinikou v Žiline
Aktuálne správy každý deň priamo na váš e-mail Odoberať newsletter

Oddelenie klinickej a radiačnej onkológie žilinskej nemocnice získalo vďaka grantu spoločnosti Novartis päť nových elektricky polohovateľných kresiel. Za takmer 10-tisíc eur na oddelení vymenili pôvodné sedadlá, ktoré nebolo možné dať do polohy ležmo, boli rokmi opotrebované a nepohodlné.

„Onkologickí pacienti, ktorí k nám prídu na ambulantnú chemoterapiu, majú vďaka moderným kreslám omnoho väčší komfort, môžu si ich polohovať do polohy ležmo, v sede a tiež zdvihnúť nohy. K dispozícii je lepší priestor na položenie ruky, do ktorej im tečie infúzia a v rámci sedadiel sú aj infúzne stojany, ktoré zase pomáhajú našim sestričkám. Sú výškovo nastaviteľné, manipulácia je tak jednoduchšia a rýchlejšia,“ uviedla primárka oddelenia klinickej a radiačnej onkológie Fakultnej nemocnice s poliklinikou v Žiline Dagmar Sudeková.

Ambulantnú chemoterapiu denne dostáva približne 40 až 50 pacientov, pre ktorých je k dispozícii šesť lôžok a 11 kresiel. Ako doplnila D. Sudeková, niektoré infúzie trvajú aj šesť či sedem hodín.

„Pohodlie je preto maximálne potrebné. Chemoterapia sama o sebe nie je príjemnou súčasťou života, takže minimum, čo môžeme urobiť, je zabezpečiť pacientom kvalitnú starostlivosť, podporu a príjemné prostredie, v ktorom sa budú cítiť dobre. Postupne chceme vymeniť aj ďalších šesť sedadiel, v pláne máme tiež rekonštrukciu átria či výmenu okien, no na všetko treba financie, takže sme vďační za každú pomoc,“ dodala primárka onkológie.

Na oddelení nedávno pribudlo aj 600-litrové akvárium, ktoré vybudovali zamestnanci vlastnými silami s cieľom spríjemniť pacientom pobyt v nemocnici.

Zamestnanci vybudovali v priestoroch oddelenia aj 600-litrové akvárium. Zdroj: FNsP Žilina
Zdroj: TS Fakultná nemocnica s poliklinikou v Žiline


Dopravný servis
Terchová
Kolóna
18:25
Kotešová
Iné nebezpečenstvo
18:07
Strečno
Jama na ceste
17:59
Estakáda
Iné nebezpečenstvo
17:58
Strečno
Práca na ceste
17:57
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina