Dnes najčítanejšie
Žilinský samosprávny kraj skvalitňuje rokmi zanedbávanú sociálnu oblasť, pomoc dostalo už viac ako 46 rodín

12 jún 2018 - 12:37

V Žiline dnes slávnostne odovzdali nové CT pracovisko a digitálny röntgen za takmer milión eur

Foto: V Žiline dnes slávnostne odovzdali nové CT pracovisko a digitálny röntgen za takmer milión eur
Foto: FNsP Žilina
Aktuálne správy každý deň priamo na váš e-mail Odoberať newsletter

Žilinská nemocnica otvorila na oddelení rádiodiagnostiky (RDG) za účasti ministerky zdravotníctva SR Andrey Kalavskej nové CT pracovisko a digitálny röntgen. Moderné prístrojové vybavenie za takmer milión eur prinesie pacientom i zdravotníkom kvalitnejšie a rýchlejšie vyšetrenia, čím nemocnica skráti čakacie doby.

Počítačový tomograf SOMATOM Definition AS+ kúpila nemocnica formou centrálneho verejného obstarávania Ministerstva zdravotníctva SR za 804.091 eur. Stavebné práce zrealizovala FNsP vo vlastnej réžii s nákladmi vo výške 10.200 eur. Podľa Vladimíra Šolíka zo spoločnosti Siemens Healthineers patrí CT k najmodernejším prístrojom svojho druhu s vysokou rýchlosťou a detailným zobrazovaním.

„SOMATOM Definition AS+ umožňuje skenovať pacienta extrémne rýchlo, takmer až 20 cm za sekundu. Aj vďaka tejto rýchlosti dosahuje prístroj nižšiu dávku v porovnaní s inými 128 a viac vrstvovými tomografmi, čo znamená že vyšetrenie je k pacientom šetrnejšie,“ priblížil výhody V. Šolík.

Generálny riaditeľ žilinskej nemocnice Igor Stalmašek s ministerkou zdravotníctva SR Andreou Kalavskou. Zdroj: FNsP Žilina

Vďaka vyššej rýchlosti tak v nemocnici skrátia čakacie doby. „Vyšetrenie je kratšie približne o šesť sekúnd, čím sa zlepšil obrat pacientov. Veľkou výhodou je aj nový softvér, ktorý nám prináša nielen efektívnejšiu prácu, ale tiež kvalitnejšie rekonštrukcie obrazov pri predoperačnej príprave,“ doplnil vedúci lekár oddelenia rádiodiagnostiky Fakultnej nemocnice s poliklinikou v Žiline Martin Molnár.

Ďalšími prednosťami je i nadštandardne veľký otvor gantry s priemerom 78 cm a nosnosť stola 227 kg. Pôvodný CT prístroj z roku 2011 si nemocnica ponechá, umiestni ho do priestorov urgentného príjmu. Mesačne zrealizujú vo FNsP Žilina priemerne 870 CT vyšetrení.

Digitálny röntgen poslúži detským pacientom

Oddelenie rádiodiagnostiky čoskoro spustí do prevádzky aj nový digitálny röntgen, prednostne určený pre detských pacientov. „Aktuálne používame dva RTG prístroje z roku 2009 a 2014, vlani sme vyšetrili takmer 79-tisíc pacientov, z ktorých bolo viac ako 9.600 detí. Preto pre nich vybudujeme aj samostatnú čakáreň s vlastným vstupom z opačnej strany, čím vytvoríme pre malých pacientov príjemnejšie a menej stresové prostredie,“ vysvetlil vedúci lekár oddelenia RDG.

Nový digitálny röntgen FUJIFILM Smart X vysúťažila nemocnica za 143.988 eur. Stavebné práce sa vyšplhali na 30.600 eur. Ako uviedol Peter Stolárik zo spoločnosti FUJIFILM, moderný prístroj spĺňa prísne technické parametre a rovnako znižuje radiačnú záťaž. „Nosnosť stola je až 250 kg a röntgen umožňuje vyšetrenia v stoji ľahu i na posteli. Detektory sú chránené antibakteriálnym krytím a prostredníctvom bezdrôtového prenosu dát pomocou Wi-Fi majú lekári výsledky k dispozícii okamžite bez čakania,“ dodal P. Stolárik.

Žilinská nemocnica zvyšuje kvalitu poskytovanej zdravotnej starostlivosti i vďaka obnove prístrojového vybavenia s finančnou podporou ministerstva zdravotníctva.

„Veríme, že investície do našej nemocnice budú prúdiť aj naďalej a v čo najväčšom objeme. V nastúpenom trende by sme totiž radi pokračovali aj modernizáciou angiografického pracoviska. Pacientom by sme priniesli najmodernejšiu intervenčnú a mikrochirurgickú liečbu s minimálnym zásahom do organizmu,“ zdôraznil generálny riaditeľ FNsP Žilina Igor Stalmašek s tým, že ďalšou výzvou pre nemocnicu je tiež vybudovanie vlastného MR pracoviska.

Poďakovanie patrí všetkým zamestnancom, ktorí sa podieľali na príprave nových investícií, a rovnako pacientom oddelenia rádiodiagnostiky za trpezlivosť počas stavebných prác.
Zdroj: TS Fakultná nemocnica s poliklinikou v Žiline


Dopravný servis
Strečno
Jama na ceste
17:59
Estakáda
Iné nebezpečenstvo
17:58
Strečno
Práca na ceste
17:57
Mostná
Jama na ceste
17:52
Strečno
Kolóna
17:44
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina