Na Žilinskej univerzite v Žiline privítali francúzskych študentov, tí si vyrobili aj vlastný senzor


Foto: Na Žilinskej univerzite v Žiline privítali francúzskych študentov, tí si vyrobili aj vlastný senzor Foto: Katedra technickej kybernetiky FRI UNIZA

V dňoch 7. - 18. mája 2018 sa na Fakulte riadenia a informatiky Žilinskej univerzity v Žiline uskutočnilo v poradí už druhé školenie tentokrát pre 16 poslucháčov štúdia školy Cnam Grand-Est (Francúzsko) zamerané na problematiku vývoja a implementácie zariadení, ktoré sú postavené na princípoch internetu vecí s podtitulom “IoT – from hardware to applications“.

V rámci školenia sa poslucháči dozvedeli, aké konkrétne kroky je potrebné podniknúť k tomu, aby si mohli realizovať svoj vlastný IoT systém. Nešlo pritom o abstraktné školenie, kde sa poslucháčom vysvetľujú základné princípy danej problematiky iba z teoretického hľadiska.

Učenie zábavnou formou a praktické vedomosti do budúcna

Naopak, študenti si sami vyrobili svoje zariadenie – IoT senzor, s ktorým ďalej pracovali. Pre úspešné zvládnutie zadaných úloh museli študenti pochopiť základné princípy návrhu elektronických zariadení ako aj postup návrhu programového vybavenia pre tieto zariadenia.  

„Študentom sa práca so zariadeniami páčila a myslím si, že si užili kopec zábavy najmä pri odstraňovaní chýb, ktoré svojou nepozornosťou pri zostavovaní senzorov spôsobili,“ zhodnotil školenie organizačný garant Ing. Michal Hodoň, PhD.z Katedry technickej kybernetiky Fakulty riadenia a informatiky Žilinskej univerzity v Žiline (UNIZA). 

Realizované zariadenie. Zdroj: Katedra technickej kybernetiky FRI UNIZA

Programové vybavenie pre realizované zariadenie IoT senzor poslucháči vyvíjali vo vývojovom prostredí ATMEL STUDIO 7.0, v jazyku C++. Zábavnou formou sa takto zoznámili s vývojom a ladením programového vybavenia pre vstavané systémy.


Po doladení základného programového vybavenia študenti navrhli aplikáciu, pomocou ktorej sa jednotlivé IoT senzory pripojili na server (Cloud). Do tohto centrálneho servera IoT zariadenia periodicky odosielali namerané dáta.

Zdieľanie know-how aj kultúry 

Potom, po pripojení sa na „Cloud“ pomocou personálneho počítača, prípadne mobilného telefónu mohli poslucháči využívať všetky dostupné služby „Cloud-u“ – od jednoduchej vizualizácie svojich nameraných dát až po posielanie alarmov, ak dáta prekročili definované hodnoty.   

Francúzski študenti sa počas kurzu stretli s technológiami, s ktorými sa počas štúdia na domovskej škole dostanú do kontaktu len veľmi ťažko. Na reálnych senzoroch, ktoré si sami zostavili, pracovali na riešení reálneho problému, pričom získali poznatky o tom, akým spôsobom funguje tá najnižšia i najvyššia vrstva IoT systému.

Aj keď sa danej oblasti v ďalšom profesionálnom živote venovať nebudú, nadobudli aspoň aký-taký prehľad o princípoch a technológiách typických pre túto oblasť. Pracovníci Katedry technickej kybernetiky Fakulty riadenia a informatiky UNIZA boli v súvislosti so školením oslovení francúzskymi kolegami na základe ich dlhoročných odborných skúseností z oblasti IoT a odporúčaní iných francúzskych kolegov, keď v minulosti riešili viacero senzorických zariadení pre oblasť inteligentných dopravných systémov.  

Daná spolupráca obohacuje obidve strany, nakoľko sa prenáša “know-how“ i medzikultúrne znalosti medzi oboma národmi.


Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu

Zdroj: TS Žilinská univerzita v Žiline