Dnes najčítanejšie
Žilinský samosprávny kraj skvalitňuje rokmi zanedbávanú sociálnu oblasť, pomoc dostalo už viac ako 46 rodín

24 máj 2018 - 10:50

Cez Staromestské slávnosti buďte opatrní, na urgente ošetrovali minulý rok vyše 200 pacientov

Foto: Cez Staromestské slávnosti buďte opatrní, na urgente ošetrovali minulý rok vyše 200 pacientov
Foto: FNsP Žilina
Aktuálne správy každý deň priamo na váš e-mail Odoberať newsletter

Fakultná nemocnica s poliklinikou v Žiline upozorňuje návštevníkov, ktorí sa chystajú na Staromestské slávnosti 2018, prebiehajúce v dňoch 31. 5. - 2. 6., aby dbali na opatrnosť a svoje zdravie. Počas uplynulého ročníka podujatia prijali a ošetrili na urgentnom príjme v Žiline až 211 pacientov. Pacienti boli ošetrovaní počas troch dní konania podujatia medzi piatou hodinou poobede a štvrtou hodinou ráno.

Počas takýchto podujatí dochádza k viacerým nebezpečným situáciám

Na urgentný príjem privážajú záchranári pacientov s rôznymi ťažkosťami. Ide predovšetkým o nadmerné požitie alkoholu, rôzne tráviace ťažkosti či stavy po kolapsoch. 

„Bežne ošetrujeme aj tržné rany - zranenia hlavy, končatín a taktiež stavy po napadnutiach alebo pádoch. Veľký problém je najmä s opitými pacientmi, ktorí nespolupracujú, často sú agresívni a ohrozujú našich zdravotníkov,“ uviedol vedúci lekár urgentného príjmu žilinskej nemocnice Karol Orlovský s tým, že lekári musia v takýchto prípadoch požiadať o pomoc políciu, aby dokázali poskytnúť nevyhnutnú zdravotnú starostlivosť a zabezpečiť pritom bezpečnosť zamestnancov a ostatných pacientov naokolo. 

Nemocnica preto prosí účastníkov Staromestských slávností, aby si uvedomili následky svojho konania ešte pred tým, ako budú potrebovať lekársku pomoc.

„Uľahčia tým prácu záchranárom, polícii a tiež nám na urgentnom príjme. Popri takýchto prípadoch musíme zachraňovať životy pacientov, ktorí sú vo vážnom ohrození, a to nie z vlastného zavinenia. Veľký pozor treba dávať aj na deti, veľmi ľahko sa môžu stratiť či zraniť,“ upozornil K. Orlovský. 

Nemocnica oslovila vedenie mesta aj políciu

Generálny riaditeľ FNsP Žilina Igor Stalmašek informoval, že nemocnica oslovila aj mesto Žilina, mestskú i štátnu políciu, aby venovali podujatiu zvýšenú pozornosť a dohliadli na prípadné komplikácie.

„Verím, že spoločnými silami sa organizátorom a polícii podarí zabrániť čo najväčšiemu počtu negatívnych udalostí, ktoré by mohli ohroziť bezpečnosť návštevníkov podujatia. Naši zdravotníci sú pripravení pomáhať 24 hodín denne, no nemalo by dochádzať k zahlteniu urgentného príjmu len pacientmi s nadmerným požitím alkoholu,“ zdôraznil generálny riaditeľ.
Zdroj: TS FNsP Žilina


Dopravný servis
Strečno
Jama na ceste
19:23
Veľká Okružná
Kolóna
19:08
Terchová
Kolóna
18:25
Kotešová
Iné nebezpečenstvo
18:07
Strečno
Jama na ceste
17:59
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina