Dnes najčítanejšie
FOTO: Minister vnútra odovzdal v Žiline dobrovoľným hasičským zborom desať nových vozidiel

21 máj 2018 - 08:40

Dnes sa rozhodne o vyradení dvoch limuzín z majetku kraja, časť poslancov chce novšiu z nich nechať

Foto: Dnes sa rozhodne o vyradení dvoch limuzín z majetku kraja, časť poslancov chce novšiu z nich nechať
Foto: ŽSK

Na konci uplynulého týždňa bola zverejnená pozvánka na dnešné 6. zasadnutie Zastupiteľstva Žilinského samosprávneho kraja, ktoré prebehne v budove na Komenského ulici už o 10:00 hod. Jedným z bodov bude aj návrh na preradenie dvoch služobných limuzín značky Audi do prebytočného majetku, na základe čoho by ich bolo možné odpredať.

K tomuto kroku sa odhodlala predsedníčka kraja Erika Jurinová, podľa ktorej ide o zbytočný luxus. Staršie z vozidiel má najazdených viac ako pol milióna kilometrov, novšia Audi najvyššej rady v prevedení Long sa blíži k 200-tisíc najazdeným kilometrom. Toto vozidlo by predsedníčka chcela nahradiť automobilom strednej triedy - do úvahy prichádza napríklad Volkswagen Passat či Škoda Superb.

Časť poslancov chce ponechať novší z automobilov v majetku župy

Druhé menované vozidlo využíva napríklad aj nedávno opätovne zvolený český prezident Miloš Zeman už v druhej generácii, minulý rok k nemu pridal terénny model od rovnakej automobilky s označením Kodiaq.

V Škode Superb mal nešťastnú haváriu aj prvý predseda ŽSK, Jozef Tarčák, do ktorého pod Strečnom v máji roku 2004 vrazil vodič Fiatu Ducato. Po ťažkej nehode museli Tarčáka hospitalizovať na Kramároch v Bratislave.

Podľa našich informácií využíva županka najmä vozidlo Renault Koleos, to si väčšinou aj sama šoféruje. „Ľudia mi dali dôveru, aby som zmenila fungovanie kraja a prebytočný luxus mi nie je vlastný, preto považujem toto auto za nepotrebné a postačí oveľa lacnejšie vozidlo, ktoré splní ten istý účel,“ uviedla k plánovanému odpredaju Jurinová.

Nie všetci poslanci však chcú odpredať obe vozidlá, novšie z nich by radi ponechali vo vozovom parku. Vyplýva to zo zápisnice rokovania komisie regionálneho rozvoja, cestovného ruchu a životného prostredia Zastupiteľstva Žilinského samosprávneho kraja.

Tá návrh na odpredaj Audi A8L, ktorej nadobúdacia cena v roku 2014 predstavovala sumu 69 400 eur, neschválila. Za odpredaj hlasovali traja členovia komisie, deviati sa zdržali hlasovania. Keďže neposlancov sa v komisii nachádza len osem, zdržať sa musel minimálne jeden poslanec.

So žiadosťou o vyjadrenie k odpredaju sme oslovili predsedov všetkých šiestich poslaneckých klubov, podľa našich informácií je pre niektorých dôvodom, s ohľadom na uvedenú nehoda Tarčáka, bezpečnosť, ktorú poskytuje vlajková loď nemeckého výrobcu automobilov.

Novšie z vozidiel by radi ponechali v majetku župy pre dlhšie trasy predsedníčky, navyše nevidia ekonomický zmysel v jej odpredaji a následnej kúpe nového automobilu strednej triedy kvôli nízkej vyvolávacej cene.

Od kúpy minula župa za servis viac ako 21-tisíc eur

Zostatková hodnota automobilu bola vyčíslená na niečo viac ako 29-tisíc eur, na tejto sume by začínala aj aukcia v predaji. Následne by zaujemcovia prihadzovali až do konečnej výšky, za ktorú by vozidlo bolo odpredané. Pri počítaní efektívnosti je však nutné vziať do úvahy aj servis, ktorý v prípade tohto konkrétneho vozidla predstavoval viac ako 21-tisíc eur.

Prehľad jednotlivých nákladov podľa mesiacov si môžete pozrieť v tabuľke nižšie, z ktorej vyplýva, že pri minimálnom využívaní v aktuálnom roku poklesli výrazne aj náklady. Do prevádzkových nákladov je samozjreme nutné započítať aj ďalšie položky - konkrétne spotrebu benzínu a výmenu opotrebovaných pneumatík, ktorá vozidlo v najbližšej dobe neminie. Výmena je potrebná v prípade letnej aj zimnej sady pneumatík.

Prehľad servisných nákladov modelu Audi A8 Long z roku 2014, ktorý využíva kraj. Zdroj: ŽSK

To, či sa nakoniec podarí odpredať vozidlá po predchádzajúcom županovi Jurajovi Blanárovi, ukáže zasadnutie, ktoré začína už o 10:00 hod. S výnimkou prvého predsedu ŽSK sa, našťastie, dopravné nehody predstaviteľom kraja vyhýbajú.

Potrebné je poznamenať aj to, že od roku 2004, v ktorom sa Jozef Tarčák vážne zranil, vzrástla bezpečnosť na cestách a výrazne najmä úroveň bezpečnostných prvkov, čoho dôkazom je aj to, že rovnaké vozidlo využíva bez nehody česká hlava štátu.


Nulový podiel finančných skupín má nulový vplyv na redakčný obsah.
Sme jedným z mála skutočne nezávislých médií v Žiline.


100 zdieľaní

Dopravný servis
Hričovská
Prekážka na ceste
15:55
Strečno
Policajná hliadka
15:54
Košická
Kolóna
15:30
Závodská cesta
Kolóna
15:22
Varín
Práca na ceste
14:59
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina


Program nie je dostupný.

Najbližšie podujatia

Podujatia nie sú dostupné.