Dnes najčítanejšie
Dnes popoludní došlo k dopravným nehodám postupne v Tepličke nad Váhom, Strečne a Varíne. Žilina stojí
COVID-19 vývoj situácie v kraji

16 máj 2018 - 13:23

Populárne cyklobusy do Terchovej, Novej Bystrice a na Turiec pokračujú aj tento rok

Foto: Populárne cyklobusy do Terchovej, Novej Bystrice a na Turiec pokračujú aj tento rok
Foto: TS Slovenská autobusová doprava Žilina

Záujem o cyklistiku neklesá! Práve naopak, teší sa stále väčšej obľube. Rovnako ako projekt cyklobusov, s ktorým prišla spoločnosť SAD Žilina so Žilinským samosprávnym krajom pred dvomi rokmi. Jeho cieľom je dopraviť cestujúcich spolu s ich dvojkolesovými spoločníkmi k atraktívnym cyklotrasám v našom regióne.

Niektoré trasy sú totiž od vašich domovov vzdialené aj pekných pár desiatok kilometrov, preto vám dávame možnosť odviezť sa k nim pohodlne, v našich cyklobusoch. A keďže je všeobecne známe, že samotný bicykel do autobusu nepatrí, cyklobusy majú za vozidlom dômyselne umiestnené špeciálne vlečky slúžiace na ich odvoz.

Na Kysuce aj do Terchovej dovezie bicykle špeciálny prívesný vozík

Kde všade sa môžete vybrať na cykloturistiku toto leto? Počas dvoch rokov sa mimoriadne osvedčil cyklobus smerujúci do Bystrickej doliny. Cyklotrasy okolo nádrže v Novej Bystrici využívajú hlavne rodiny s deťmi či rekreační cyklisti. Ide o pomerne nenáročnú trasu s krásnymi prírodnými scenériami, hoci si človek sem-tam šliapne aj do pedálov. Odtiaľ sa dá napojiť aj na Bystrickú magistrálu vedúcu až do Krásna nad Kysucou.

Po ceste objavíte mnoho atrakcií, pri ktorých sa oplatí pristaviť. Či už ide o „zabudnutú“ dedinku Riečnica, kameňolom na ťažbu pieskovca, skanzen vo Vychylovke, alebo kysuckú Sixtínsku kaplnku. Tento rok bude mať cyklobus smerujúci na Krásno nad Kysucou a Novú Bystricu k dispozícii prívesný vozík s kapacitou 24 bicyklov.

Špeciálny nosič bicyklov bude premávať opäť aj do Terchovskej doliny. Aj na tunajších cestách čaká cyklistov niekoľko zastávok, podľa ktorých si môžu naplánovať zaujímavé výlety. Zdatnejší cyklisti môžu putovať po stopách Juraja Jánošíka alebo si vychutnať novopostavenú rozhľadňu Terchovské srdce s malebným výhľadom na obec a Malú Fatru. V terchovskom mikroregióne sa nachádza mnoho ďalších atraktívnych cyklotrás.

Trúfne si napríklad niekto z Terchovej až do Žiliny? Môžete sa vybrať dvomi smermi: podhorím Malej Fatry po červenej značke, kde sa pred koncom napojíte na asfaltovú trasu okolo Vodného diela Žilina k Budatínskemu hradu alebo cez Lutiše, Vadičov, Kotrčinú Lúčku, Zástranie a Zádubnie. Do Terchovej bude premávať cyklobus s kapacitou 6 bicyklov na zadnom nosiči priamo na autobuse. Kapacita sa upravila podľa požiadaviek a využívania cyklobusu za uplynulé dva roky.

Minuloročná novinka na Turiec sa osvedčila

V ponuke ostáva aj minuloročná novinka – cyklobus do Turčianskej doliny. Cyklobusom sa môžete vypraviť do Martina alebo Turčianskych Teplíc. Tento región sa môže pochváliť 415 kilometrami cykloturistických trás vedúcich nádhernými dolinami okolo hradov (Znievsky, Blatnický a Sklabinský hrad), rozhľadní, kaštieľov i vodných zdrojov.

Zaujímavou je Turčianska gotická cesta venovaná prevažne sakrálnym pamiatkam regiónu. Trasy sú značené a udržiavané. Kapacita cyklovozíka bude 24 bicyklov. Tento rok sa nám podarilo prispôsobiť trasu tak, aby lepšie vyhovovala cyklistom. Vedie zo Žiliny do Turčianskych Teplíc a späť po tej istej trase, pričom sa predĺžilo obedné spojenie až do Žiliny.

Cyklobusy otvoria leto 10. júna a budú premávať každý víkend a cez sviatky až do 30. septembra. Športoví nadšenci prepravia svoje bicykle aj v piatky, a to v termíne od 6. júla do 31. augusta. Cena autobusového lístka ostáva pre cyklistov rovnaká, priplatia si iba 50 centov za bicykel.

A aj tento rok je možnosť zakúpenia miesteniek na cyklobus prostredníctvom predpredajného systému AMSBus na webovej stránke www.amsbus.sk alebo osobne v klientskych centrách SAD Žilina v OC MIRAGE v Žiline, na AS v Žiline, Martine a Čadci.

Zdroj: TS Slovenská autobusová doprava Žilina


Dopravný servis
Strečno
Zver pri ceste
20:12
Rudinka
Prekážka na ceste
20:09
Rudinka
Jama na ceste
19:43
Strečno
Policajná hliadka
18:44
Mostná
Práca na ceste
18:39
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina
Najbližšie podujatia