Výrub v Lesoparku je ukončený, vyčistené miesta budú opäť zalesnené vhodnejšími drevinami


Foto: Výrub v Lesoparku je ukončený, vyčistené miesta budú opäť zalesnené vhodnejšími drevinami Foto: TS Mesto Žilina

Príroda nám neustále dokazuje svoju silu v podobe rôznych kalamít. Naposledy vietor narobil veľké problémy koncom minulého roka v úseku cesty Veľký Diel, spájajúcej sídlisko Solinky a Vlčince. V dôsledku veternej smršte popadali viaceré stromy na trakčné trolejové vedenie MHD a dopravu v tomto úseku odstavili z prevádzky na niekoľko hodín.

Práve v tejto lokalite prebiehal v uplynulých týždňoch výrub drevín, ktorý medzi verejnosťou vzbudil negatívne ohlasy. Pri výstavbe vozovky nebolo zabezpečené jej ochranné pásmo. Postupom času ju začal ohrozovať lesný porast v tesnej blízkosti, ktorý najmä pri silných náporoch vetra viackrát priamo ohrozil zdravie obyvateľov na tejto ceste.

„Aby sa predišlo vzniku podobných kolíznych situácií, začali sme na žiadosť Dopravného podniku mesta Žilina s odstraňovaním odumretých a poškodených stromov. Cieľom výrubu bola teda minimalizácia rizika dopadu naklonených stromov na priľahlú cestu a nie ťažba dreva, ako bolo viackrát prezentované,“ vysvetlil primátor Žiliny Igor Choma.

Aj v centrálnej časti vyrúbali len rizikové stromy

Výrub podľa neho prebiehal aj v centrálnej časti lesoparku, tu sa odstránili výlučne stromy, ktoré by pri páde mohli ohroziť zdravie návštevníkov tejto rekreačnej zóny.

„Niekedy musíme robiť i takéto nepopulárne kroky. Zdôrazňujem však, že zdravé stromy sme nespílili. Navyše, miesta, kde došlo k výrubu, opätovne zalesníme vhodnými drevinami,“ doplnil primátor. S ohľadom na požadovanú odolnosť voči vetru sa uprednostnia listnaté dreviny ako buk či dub s prímesou vetru odolnejšej borovice.


Práve takéto riešenie navrhli aj členovia Nadácie žilinský lesopark. Smrek v tejto lokalite nie je prirodzený a stáva sa ľahkým terčom pre lykožrútov. Nová výsadba tak bude omnoho pestrejšia.

„Ja a kolegovia z nadácie, Peter Fiabáne a Ľudka Chodelková, sme niekoľkokrát požadovali, aby nová výsadba bola pestrá a zahŕňala zmiešané druhy drevín ako dub, borovicu, javor a ďalšie. Nie smrek, ktorý tu vlastne nie je ani pôvodný a prirodzený. S nastupujúcou zmenou podnebia a otepľovaním budú smrekové monokultúry ďalej vymierať a budú cieľom lykožrútov,“ uviedol k novej výsadbe Vladimír Randa z Nadácie žilinský lesopark.

Stromy v Lesoparku Chrasť sú náchylné na vyvrátenie

Odstránené dreviny boli staré aj viac ako deväťdesiat rokov a postupne strácali schopnosť odolávať stále častejšie sa vyskytujúcim veterným a hmyzovým kalamitám. Časť z nich vyvrátil vietor, čím sa postupne znižovala stabilita celého porastu. Práve z tohto dôvodu sa výrub uskutočnil v takom rozsahu, aby riziko pádu stromov na troleje bolo čo najmenšie.

„Významným rizikovým faktorom pri posudzovaní nutnosti a rozsahu výrubu je aj skutočnosť, že v prípade tejto lokality ide o značne podmočený terén, v ktorom sú stromy oveľa náchylnejšie na vyvrátenie vetrom,“ priblížil Andrej Vidra, vedúci odboru životného prostredia z Mestského úradu v Žiline.

Mesto je podľa jeho slov ako obhospodarovateľ lesného pozemku povinné hospodáriť tak, aby boli dodržané princípy ochrany lesa, čo so sebou prináša povinnosť spracovávať kalamitu, ktorá v lese vzniká bez ohľadu na účel, ktorému lesné porasty v Lesoparku Chrasť primárne slúžia.



Správy e-mailom Poslať tip Nahlásiť chybu