Dnes najčítanejšie
Prezidentka Zuzana Čaputová vymenovala Jána Čelka za rektora Žilinskej univerzity

18 apríl 2018 - 10:12

FOTO: Allegretto - Stredoeurópsky festival koncertného umenia - otvárací koncert

Foto: FOTO: Allegretto - Stredoeurópsky festival koncertného umenia - otvárací koncert
Galéria: 45 fotiek
Foto: ŠKO Žilina - Roderik Kučavík
Aktuálne správy každý deň priamo na váš e-mail Odoberať newsletter

Otvárací koncert

Slovenský mládežnícky orchester
Benjamin Bayl, dirigent (Holandsko-Austrália)
Stanislav Masaryk, trúbka (Slovenská republika)

program:

Peter Machajdík
Ako vietor v dunách

Joseph Haydn
Koncert pre trúbku a orchester Es dur Hob. VIIe:1

Franz Schubert
Symfónia č. 6 C dur D. 589

Slovenský mládežnícky orchester

„Projekt unikátnym spôsobom spojil študentov konzervatórií a hudobných akadémií z viacerých regiónov Slovenska, ktorí by inak pravdepodobne nemali príležitosť spoznať sa a pracovať na spoločnom diele“, uviedol redaktor časopisu Hudobný život Robert Kolář v minuloročnom letnom dvojčísle. Slovenský mládežnícky orchester (SMO) vznikol v roku 2016 z iniciatívy Hudobného centra v nadväznosti na niekdajšiu Hudobnú mládež Slovenska.

Cieľom projektu je podporovanie prípravy mladej generácie hudobníkov na pôsobenie v profesionálnej praxi, ako aj celkové pozdvihnutie úrovne slovenského mládežníckeho interpretačného umenia. Orchester ponúka príležitosť študentom a mladým umelcom  nadobudnúť prostredníctvom štýlovo rôznorodej dramaturgie cenné skúsenosti v oblasti orchestrálnej, ale tiež komornej hry, práce s dirigentom či sólovými hráčmi.

Aktivity orchestra sa uskutočňujú v spolupráci s poprednými dirigentmi, sólistami a skúsenými hudobníkmi pôsobiacimi v symfonických orchestroch. Základ SMO tvorí viac než 50 hudobníkov vo veku 16 až 29 rokov, ktorí úspešne absolvovali konkurzy na pôde štátnych konzervatórií v Banskej Bystrici, Žiline, Košiciach a Bratislave.

Premiérový koncert orchestra sa konal 6. augusta 2016 vo Veľkom koncertnom štúdiu Slovenského rozhlasu v Bratislave pod taktovkou slovenského dirigenta Martina Majkúta žijúceho v USA, hudobného riaditeľa a šéfdirigenta Rogue Valley Symphony Orchestra (Ashland) a Queens Symphony Orchestra (New York). Koncert pozostávajúci z diel Ľ. Rajtera, F. Mendelssohna-Bartholdyho  a L. van Beethovena a v spolupráci s huslistom Daliborom Karvayom sa uskutočnil v predvečer vystúpenia Mládežníckeho orchestra Európskej únie (EUYO) s dirigentom Vasilym Petrenkom.

V Žiline druhýkrát

Žilinskému publiku sa mladí hudobníci prvýkrát predstavili na minuloročnom ročníku festivalu Allegretto s dirigentom Martinom Majkútom a sólistom večera – klaviristom Jakubom Čižmarovičom s tvorbou M. Moyzesa, P. I. Čajkovského a A. Dvořáka. Aktivity orchestra pokračovali v júli 2017 desaťdňovým letným sústredením členov SMO v Pavilóne hudby v Nitre. Súčasťou letného sústredenia boli popri príprave orchestrálneho programu Kurzy komornej hudby Konvergencie.

Vyvrcholením tejto intenzívnej práce bola ich následná prezentácia vo vybraných slovenských mestách. Orchester tak účinkoval v rámci Novozámockého hudobného leta a na 62. ročníku Piešťanského festivalu pod taktovkou renomovaného austrálsko-holandského dirigenta Benjamina Bayla.

Sólovo sa v Koncerte pre trúbku a orchester Es dur J. N. Hummela predstavil Stanislav Masaryk, dramaturgiu koncertu dotvárali diela veľkých klasikov W. A. Mozarta a L. van  Beethovena. Naposledy svoju činnosť SMO reflektoval na Vianočnom koncerte  v decembri 2017 v Zrkadlovej sieni Primaciálneho paláca v Bratislave s umeleckým vedúcim Jozefom Horváthom v dielach A. Vivaldiho, J. S. Bacha  a predstaviteľa E. Hagerupa Griega. Od mája 2017 je SMO členom Európskej federácie mládežníckych orchestrov (EFNYO).

Zdroj: ŠKO Žilina - Roderik Kučavík


Dopravný servis
Hričovská
Policajná hliadka
10:22
Strečno
Jama na ceste
09:52
Hlavná, Bytčica
Policajná hliadka
09:38
Bytčica, Dlhá
Policajná hliadka
09:25
Hričovská
Policajná hliadka
09:13
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina