Dnes najčítanejšie
Dnes popoludní uzavrú cestu okolo Vodného diela Žilina, premávka bude obmedzená od 16:00 hod.

09 apríl 2018 - 13:58

Odborári odmietli návrh Kia Motors Slovakia, schyľuje sa k štrajkovej pohotovosti

Foto: Odborári odmietli návrh Kia Motors Slovakia, schyľuje sa k štrajkovej pohotovosti
Foto: ilustračné

Základná organizácia Odborového zväzu (ZO OZ) KOVO KIA Žilina dnes informovala svojich členov o tom, že odbory odmietli návrh Kia Motors Slovakia na riešenie kolektívneho sporu. Zároveň predstavitelia informovali o zotrvaní požiadavky, deklarovanej vo svojom návrhu na riešenie kolektívneho sporu zo dňa 20. marca 2018. V priemere by malo podľa ich predstáv dôjsť k rastu taríf o 8,98 percenta.

Výrobný závod v Tepličke nad Váhom rokuje s odborármi v kolektívnom spore už viac ako päť mesiacov, vo februári do procesu vstúpila sprostredkovateľka. Predstavitelia spoločnosti zároveň vyjadrili sklamanie nad tým, že na kompromis od odborovej organizácie čakajú tak dlho.


„Štandardným postupom pri vyjednávaní je, že sa o dohodu snažia obe strany. KMS vyvíjala iniciatívu už päť mesiacov, keďže predložila svoj prvý návrh na zvyšovanie miezd výrobných zamestnancov v novembri 2017. Budeme sa brániť prijatiu požiadaviek, ktoré uprednostňujú krátkodobý skokový nárast miezd na úkor budúcnosti,“ dodal Anton Ondrej.

V krajnej situácii štrajk od budúceho týždňa

Dnes doobeda oficiálne oznámili odborári predstaviteľom závodu to, že trvajú na svojom návrhu z marca. Zároveň sú, v prípade, že ho nebude Kia Motors Slovakia akceptovať, pripravení vyhlásiť štrajkovú pohotovosť. Po neúspešnej dohode pred sprostredkovateľkou prichádza do úvahy aj štrajk.

„Ak nedôjde k uzavretiu kolektívnej zmluvy ani po konaní pred sprostredkovateľom a zmluvné strany nepožiadajú o riešenie sporu rozhodcu, môže sa ako krajný prostriedok v spore o uzavretie kolektívnej zmluvy vyhlásiť štrajk. Štrajk je kolektívnym právom, preto o jeho vyhlásení rozhodujú zamestnanci,“ spresňuje zákon o kolektívnom vyjednávaní.

Naposledy boli kmeňoví zamestnanci v štrajkovej pohotovosti minulý rok, po dohode so závodom vzrástol tarifný plat zamestnancov o 75 eur, príplatok za nočné služby o 36 centov na hodinu. Práve tento príplatok žiadajú odborári navýšiť o ďalších 20 centov.

Aktualizácia o stanovisko spoločnosti Kia Motors Slovakia

Kia Motors Slovakia vyjadruje sklamanie nad krokom odborovej organizácie ZO OZ KOVO KIA, ktorá už po niekoľkýkrát odmietla ústretový návrh spoločnosti na zvyšovanie platov.Odbory totiž neboli ochotné vyjednávanie uzavrieť napriek tomu, že trvá od novembra 2017 a Kia Motors Slovakia počas neho prišla s viacerými ústupkami.

Došlo nielen k navýšeniu finančnej ponuky, či akceptovaniu dovolenky navyše pre dlhoročných zamestnancov, no spoločnosť upustila aj od zavedenia konta pracovného času, ktoré je v konkurenčných firmách bežné.

„Je potrebné, si uvedomiť, že Kia Motors Slovakia svojim zamestnancom ponúka priemerné zvýšenie miezd o 104,20 eura mesačne, kým odborová organizácia žiada približne 117 eur. Rozdiel teda predstavuje iba 12,80 eura mesačne. Preto veríme, že v spoločnom dialógu so zamestnancami a ich zástupcami nájdeme riešenie a vzájomnú dohodu.“ uviedol hovorca spoločnosti Jozef Bačé.Dopravný servis
Cesta I/64
Iné nebezpečenstvo
06:27
Strečno
Iné nebezpečenstvo
03:42
Košická
Iné nebezpečenstvo
03:38
Strečno
Zver pri ceste
02:00
Strečno
Dopravná nehoda
23:39
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina
Najbližšie podujatia