Dnes najčítanejšie
Horskí záchranári znášali z Malého Rozsutca 18-ročnú študentku, ktorá pre vyčerpanie nedokázala pokračovať

10 október 2014 - 08:21

Rosenfeldov palác budú rekonštruovať

Foto: Rosenfeldov palác budú rekonštruovať
Aktuálne správy každý deň priamo na váš e-mail Odoberať newsletter

Rosenfeldov palác bol vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku v roku 2009 a pre verejnosť je uzavretý od roku 2011. Mestu Žilina sa podarilo získať prostriedky z eurofondov vo výške viac ako 3 mil. €, ktoré budú použité na renováciu Rosenfeldovho paláca. Vďaka komplexnej rekonštrukcii sa tejto významnej žilinskej pamiatke vráti predošlý lesk.

Rosenfeldov palác je významnou historickou budovou v Žiline, ktorá bola postavená ako zmenšená napodobenina viedenského zámku Belveder v roku 1907. Sídlila tu Žilinská obchodná banka, neskôr slúžil ako Pioniersky dom, potom Okresný dom pionierov a mládeže a naposledy ho využívalo Centrum voľného času Spektrum. Od roku 2011 je pre verejnosť uzavretý pre nevyhovujúci technický stav budovy.

Rekonštrukcia bude riešená prostredníctvom dvoch projektov - Regionálny operačný program a tzv. Nórske fondy.

• 1. projekt – Regionálny operačný program (ROP) – celkové výdavky 2 489 770,50 €
• 2. projekt z Nórskych fondov – celkové výdavky 695 204 €

Celková suma za rekonštrukciu bude 3 184 974 €, Mesto sa na nej bude podieľať 5 %. V súčasnosti prebieha verejné obstarávanie na zhotoviteľa a ihneď po jeho ukončení začnú rekonštrukčné práce. Predpokladaný termín ukončenia prác je v decembri 2015 v rámci projektu ROP a v apríli 2016 v rámci projektu Nórskych fondov.

Výsledkom realizácie projektu bude revitalizovaná a verejnosti sprístupnená pamiatka, ktorá bude slúžiť ako reprezentatívne centrum ponúkajúce kultúrno-spoločenské a reprezentačné akcie, umelecké expozície, hudobné produkcie, osvetovú činnosť i informačné centrum. Využitie bude aj pre kultúrno-poznávací turizmus, k dispozícii budú prehliadky budovy a jej histórie.


Dopravný servis
Lavobrezná
Práca na ceste
23:56
Rudinka
Jama na ceste
22:58
Estakáda
Jama na ceste
22:58
Radoľa
Práca na ceste
22:53
Lavobrezná
Práca na ceste
20:40
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina