10 január 2018 - 14:38

Dvaja muži chytali nezákonne zver do kovových pascí, obom hrozí väzenie

Foto: Dvaja muži chytali nezákonne zver do kovových pascí, obom hrozí väzenie
Foto: KR PZ Žilina

Kriminalisti v Martine sa aktívne venujú vyšetrovaniu prípadov pytliactva. V závere uplynulého roka skončili v rukách polície dvaja muži, ktorí mali konať v rozpore so zákonom o ochrane prírody a krajiny a v rozpore so zákonom o poľovníctve.

58-ročný muž z Príboviec mal v lokalite pri rieke Turiec na ostrovčeku vytvorenom hlavným a bočným tokom rieky na mieste, ktoré je súčaťou poľovného revíru Boriny Ďanová, a ktoré miesto je v 4. stupni územnej ochrany prírody a krajiny, nastaviť dve živolovné neselektívne železné nášľapné čeľusťové pasce upravené s účinnejšími oceľovými hrotmi. Tieto mal uviazať reťazou o rastúce stromy. Jedna z pascí bola v stave zaklapnutia a neplnila funkciu nastavenej pasce. Druhá pasca bola nastavená a schopná plniť účel.

„Podozrivý muž mal tieto pasce chodievať pravidelne kontrolovať asi v týždenných intervaloch až do doby, pokiaľ nebol zadržaný martinskými kriminalistami. Pasce boli zaistené a zaslané na kriminalsitickú expertízu. 58-ročný muž je obvinený z trestného činu pytliactva. Stíhaný je na slobode a v prípade preukázania viny mu hrozí trest odňatia slobody na šesť mesiacov až tri roky,“ informovala žilinská krajská policajná hovorkyňa Jana Balogová.

Druhý obvinený muž je 64-ročný dôchodca z Turian. Obvinený dôchodca mal na svojom pozemku pri rodinnom dome v časti hospodárskej budovy uloženú kovovú neselektívnu nášľapnú pascu, ktorá bola políciou zaistená. Ďalej podľa zistených informácií má v zadných priestoroch hospodárskej budovy umiestnenú voliéru pre chov drobných exotických vtákov, ktorí mali pôsobiť ako návnada pre predátorov a dravce, nakoľko v časti oplotenia voliéry z vonkajšej strany mal vytvoriť provizórne bydlo, na ktoré mal umiestniť kovovú čeľusťovú pascu. Do pasce mal v poslednom štvrťroku 2017 chytil najmenej jeden kus Kuny skalnej a dva kusy Jastraba Krahulca (chránený živočích).

„Muž mal konať v rozpore so zákonom o ochrane prírody a krajiny, podľa ktorého je odchyt a usmrcovanie zvierat pomocou čeľusťovej pasce zakázaný. 64-ročný dôchodca je obvinený z prečinu porušovania ochrany rastlín a živočíchov. Stíhaný je na slobode a v prípade preukázania viny mu hrozí trest odňatia slobody až na päť rokov,“ uzavrela policajná hovorkyňa.

  8 fotiek v albume0 zdieľaní


Dopravný servis
Strečno
Kolóna
18:00
Mojšova Lúčka
Kolóna
17:41
Strečno
Kolóna
17:38
Rajecká cesta
Kolóna
17:30
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina