Dnes najčítanejšie
AKTUÁLNE: Na Kysuciach horí drevenica, hasiči museli vytvoriť kilometer dlhé hadicové vedenie vody

20 december 2017 - 13:16

Včera bola slávnostne spustená časť zrekonštruovaného verejného osvetlenia na sídlisku Vlčince

Foto: Včera bola slávnostne spustená časť zrekonštruovaného verejného osvetlenia na sídlisku Vlčince
Foto: Mesto Žilina

V utorok 19. decembra vo večerných hodinách bola slávnostne spustená časť prvej etapy rekonštrukcie verejného osvetlenia na sídlisku Vlčince III. Verejné osvetlenie na území mesta Žilina prechádza po dlhých rokoch kompletnou rekonštrukciou. Modernizácia prinesie väčšiu bezpečnosť, zníženie energetickej náročnosti a väčší komfort. Výmena verejného osvetlenia prispeje k lepšej viditeľnosti, rozšíri sa pokrytie osvetlených plôch a estetický pohľad na stĺpy bude pripomínať modernú dobu.

„Celkovo bolo vymenených 409 svietidiel a stožiarov a vybudovaných 19 km nových káblových rozvodov. Vďaka LED svetlám sa zníži energetická náročnosť, predpokladaná úspora elektrickej energie bude minimálne 60 %, čo prispeje k lepšiemu hospodáreniu mesta. Celková investícia rozdelená do dvoch etáp predstavuje necelých 7,3 milióna eur,“ informuje hovorca mesta Pavol Čorba.

Prvá etapa pozostávala z troch častí - Vlčince III, Vlčince IV a Malá Praha

Náklady na modernizáciu a rekonštrukciu osvetlenia v týchto častiach sú vyčíslené na približne 1,9 milióna eur s DPH. Včera bolo za účasti primátora Igora Chomu, prednostu Igora Lišku a Jána Garbiera zo spoločnosti  Siemens slávnostne spustené do prevádzky osvetlenie prvej časti prvej etapy tejto rekonštrukcie na sídlisku Vlčince III.

Druhá etapa modernizácie a rekonštrukcie verejného osvetlenia je naplánovaná v častiach Hliny, Bôrik, Staré mesto, Solinky, Hájik, hlavné cesty a iné. Náklady sú vo výške 5,4 milióna eur s DPH. V súčasnosti sú dokončené výkopy a predpokladané ukončenie prác je koniec roka 2018. Rekonštruovať sa bude celé osvetlenie, od vedení až po svietidlá, vrátane stožiarov a elektrovýzbroje stožiarov.

„Som veľmi rád, že po viac ako roku intenzívnej práce môžeme dať Žilinčanom do užívania nové moderné verejné osvetlenie, ktoré prispeje k zvýšenej bezpečnosti a komfortu. V novej sústave bude možné riadiť dobu prevádzky aj intenzitu osvetlenia vo vybratej dobe a údržba LED svietidiel sa bude realizovať podľa plánu údržby. Táto rekonštrukcie ovplyvní šetrenie energiou ako i šetrenie finančných prostriedkov mesta Žilina,“ dodal Igor Choma.
25 reakcií
Zdroj: TS Mesto Žilina


Dopravný servis
Lavobrezná
Policajná hliadka
14:42
Strečno
Kolóna
14:39
Lavobrezná
Stacionárny radar
14:30
Rajecké Teplice
Dopravná nehoda
14:29
Svedernik
Dopravná nehoda
14:25
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina


Program nie je dostupný.

Najbližšie podujatia