Dnes najčítanejšie
Na Košickej ulici v Žiline došlo k zrážke dvoch áut, začínajú sa tvoriť kolóny

22 november 2017 - 17:46

Cestári upravujú cesty v Žilinskom kraji najmä na severe, najazdili už takmer 14-tisíc kilometrov

Foto: Cestári upravujú cesty v Žilinskom kraji najmä na severe, najazdili už takmer 14-tisíc kilometrov
Foto: TS ŽSK

Na cestách II. a III. triedy v pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja upravujú cestári zjazdnosť vozoviek v rámci zimnej údržby. Najviac práce je podľa riaditeľa odboru dopravy ŽSK Ivana Mokrého v severných regiónoch Žilinskej župy. „Väčšinu výkonov máme v okrese Námestovo v Oravskej Lesnej, okrese Čadca na Semeteši a v Klokočove a prirodzene na horských prechodoch či už Rovná Hora, Kremnické Bane, Jasenovo, Jasná, alebo Huty,“ informoval Mokrý.

Pracovníci Správy ciest ŽSK najazdili už 13.950 výkonových kilometrov a použili 1185 ton štrku a 414 ton soli. V porovnaní s minulým rokom je to o 255 ton posypového materiálu menej. Najnáročnejší bol zatiaľ pondelok 13. novembra a nedeľa 19. novembra. „V pondelok sme odhrnuli a posypali viac ako 2000 kilometrov ciest a spotrebovali 264 ton soli a štrku, v nedeľu sme síce posýpali menej o 39 ton, no cestári najazdili až 2687 výkonových kilometrov,“ spresnil riaditeľ odboru dopravy.

Najviac odhŕňajú na Orave, najmenej sa posypáva na Turci

Na Orave odhrnuli cestári najviac - až 4705 kilometrov vozoviek a použili 456 ton soli a štrku. O niečo viac posypového materiálu spotrebovali liptovskí cestári, a to 561 ton, pričom najazdili 3987 výkonových kilometrov. „Na Kysuciach sme vyčerpali 248 ton inertného a chemického posypu a vozidlá zimnej údržby majú na tachometroch o takmer 2600 kilometrov vo výkone viac. Približne rovnako najazdili autá v Turci a Hornom Považí, okolo 1300 kilometrov, no zatiaľ čo v okresoch Žilina a Bytča cestári využili 241 ton soli a štrku, na Turci išlo celkovo o najmenší objem - len 93 ton,“ priblížil I. Mokrý.


Ako ďalej uviedol žilinský župan Juraj Blanár, kraj vybavil Správu ciest ŽSK pre tohtoročnú zimnú údržbu aj novou technikou. K dispozícii je pripravených 110 sypačov, 10 nákladných vozidiel, 15 traktorov s radlicou, jeden traktor sypač, deväť snehových fréz a 28 nakladačov spolu s traktor bágrami.

„Modernizovali sme vybavenie našich cestárov, aby mohli pracovať ešte kvalitnejšie a efektívnejšie. Cez deň môže do terénu vyraziť viac ako 50 pracovníkov a v noci je v pohotovosti podľa potreby až 60 cestárov. Zima sa zatiaľ nerozbehla všade naplno, preto je to zväčša o operatíve na úsekoch, ktoré si to aktuálne vyžadujú,“ priblížil predseda ŽSK s tým, že kým v Oravskej Lesnej už majú približne do 25 cm snehovej pokrývky, v Žiline so snehom zatiaľ problémy nemajú.

Cestári vyzývajú na opatrnosť, ich pohyb je možné sledovať aj na internete

Vodiči by si však mali dávať pozor na horských prechodoch a tiež na cestách I., II. a III. triedy, kde je vyššia intenzita dopravy. „Hlavne v ranných hodinách, kedy sú teploty ešte pod nulou a môže sa vytvárať poľadovica. Preto treba jazdiť opatrne a samozrejme, už na zimných pneumatikách,“ zdôraznil I. Mokrý.


Žilinský samosprávny kraj má v pôsobnosti 1422 kilometrov ciest II. a III. triedy, počas zimnej údržby udržiava 1365 kilometrov vozoviek. Od novembra je tiež k dispozícii dispečersko-spravodajská služba Žilinskej župy a aj tento rok je možné si počas nepriaznivého počasia na webových stránkach ŽSK overiť online, v ktorých úsekoch vozidlá posýpajú alebo zhŕňajú sneh - na stránke http://www.regionzilina.sk/sk/gis-zsk/.

Zdroj: TS ŽSK


Dopravný servis
Závodská cesta
Policajná hliadka
20:57
Strečno
Kolóna
20:45
Hričovská
Prekážka na ceste
20:10
Strečno
Kolóna
20:00
Strečno
Kolóna
19:55
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina