15 november 2017 - 17:59

Medzi 78 zadržanými migrantmi bolo 22 detí a 31 žien, postupne budú vrátení do Rumunska

Foto: Medzi 78 zadržanými migrantmi bolo 22 detí a 31 žien, postupne budú vrátení do Rumunska
Foto: Polícia Slovenskej republiky

Minister vnútra Róbert Kaliňák to dnes uviedol na tlačovej konferencii približne pred dvoma hodinami. Pôvodne sa mala týkať len reakcie Ministerstva vnútra Slovenskej republiky na pokutu vo výške 10 miliónov eur v súvislosti s obstarávaním občianskych preukazov. Na jej začiatku však Kaliňák spresnil niekoľko údajov k včerajšiemu nočnému zadržaniu dvoch kamiónov v žilinskej mestskej časti Budatín.

Z jeho slov je jasné, že väčšinu migrujúcich občanov Iránu, Iraku a Sýrie tvorili predovšetkým ženy a deti. „Dva kamióny prepravovali 78 nelegálnych migrantov, z ktorých 22 bolo detí, 31 bolo žien a 25 bolo mužov. V tejto chvíli sú ženy a deti umiestňované do Útvaru policajného zaisťovania v Sečovciach, kde je na to pripravený priestor, a dvadsiatipiati muži sú umiestňovaní do Útvaru policajného zaisťovania v Medveďove,“ uviedol minister vnútra.

Ako spresnil, polícia vedela o pohybe migrantov na našom území, v krátkom slede však musela, aj s ohľadom na tragédiu v Rakúsku, pri ktorej našli prevážaných ľudí už mŕtvych, postupovať veľmi rýchlo. Snaha bola identifikovať dva biele kamióny medzi tisícmi, ktoré sa pohybujú na Slovensku denne. Našťastie sa to podarilo a špeciálna jednotka tureckých vodičov zadržala.

Migranti majú obmedzený pohyb na slobode, budú vydaní pravdepodobne do Rumunska

Minister načrtol aj to, čo sa teraz so zadržanými deje. „Neumožňujeme voľný pohyb migrantov po našom území, ale v týchto útvaroch sú obmedzení na slobode, za čo sme aj častokrát kritizovaní. Ale jednoducho, ak máme bojovať s nelegálnou migráciou, musí to byť jasné a razantné,“ dodal Kaliňák.

Postupne ich Slovenská republika vydá buď do krajiny pôvodu, alebo do krajiny, kde boli prvotne zaregistrovaní. O tom hovorí aj Dublinská dohoda, skúmať žiadosť o azyl musí krajina, ktorá migrantovi umožnila nelegálne prekročiť vonkajšie hranice Európskej únie.

„Predpokladám, že títo ľudia budú postupne vydávaní späť, či už do krajiny pôvodu, ale predovšetkým do krajiny, ktorá ich ako prvá registrovala v zmysle Dublinských nariadení, teda v tomto prípade to bude Rumunsko,“ uzavrel minister vnútra na tlačovej konferencii. Polícia zároveň stíha aj tureckých šoférov, ktorí mali podľa prvotných informácií zinkasovať odmenu 500 eur za každého prepašovaného migranta.0 zdieľaní


Dopravný servis
Rajecká cesta
Policajná hliadka
23:00
Strečno
Prekážka na ceste
22:54
Strečno
Prekážka na ceste
22:12
Košická
Prekážka na ceste
20:25
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina