09 november 2017 - 11:13

Plaváreň v Žiline otvoria najneskôr do polovice decembra, práce zdržali problémy s konštrukciami

Foto: Plaváreň v Žiline otvoria najneskôr do polovice decembra, práce zdržali problémy s konštrukciami
Foto: TS Mesto Žilina

Žilinčania už netrpezlivo čakajú, kedy otvoria plaváreň v Žiline, podľa najnovších informácií by sa tak malo stať najneskôr do polovice decembra. Pôvodná päťtýždňová doba rekonštrukcie sa tak predĺžni na takmer dvojmesačnú, dôvodom sú neočakávané problémy pri úprave bazéna.

„V súčasnosti prebiehajú na mestskej krytej plavárni viaceré rekonštrukčné práce. Už počas letnej sezóny sa začalo s prácami na výmene technológie plavárne. Po jej skončení sa začali už avizované rekonštrukčné práce interiéru plavárne. Verejnosti sa tak opäť sprístupní najneskôr do polovice decembra,“ potvrdil hovorca mesta Žilina Pavol Čorba.Na Mestskej krytej plavárni sa už dokončila obnova a rekonštrukcia sociálnych zariadení a spŕch v ženskej i mužskej časti. Intenzívne sa pracuje na predĺžení bazéna, aby plavecké dráhy mali riadnu požadovanú dĺžku a mohli sa tak oficiálne uznávať všetky namerané časy, kvalifikácie, či prípadné rekordy. Ide o nepatrnú zmenu dĺžok, avšak oficiálnym požiadavkám plaveckej federácie nevyhovuje ani súčasný rozdiel dĺžok v niekoľkých desiatkach milimetrov.

Čas rekonštrukcie sa predlžuje pre rozpadávajúce sa časti vrstiev bazéna

Celková rekonštrukcia sa predĺži do polovice decembra. Dôvodom bol nepredvídateľný technický stav konštrukcií, ktorý sa nepodarilo odhaliť ani počas skúšok v procese prípravy, ani počas sanitárnych dní, ktoré boli jediné možné termíny bližšieho skúmania veľmi vyťaženej a využívanej plavárne. Pri úprave vrstvy bazéna sa ukázalo, že táto bola na viacerých miestach natoľko zdegradovaná, že sa celá rozpadávala, neostala celistvá, ba čo viac, miestami popritom vytekali veľké množstvá vody spod pôvodných vrstiev bazéna.

Vrstu museli odstrániť a nahradiť novou, aj preto sa práce zdržia oproti pôvodnému plánu. „Tím odborníkov okamžite vyhodnocoval vzniknutú situáciu a zhodol sa na tom, že je nutné celú pôvodnú vrstvu odstrániť a vyhotoviť nanovo aj s novou hydroizoláciou. Po realizácii opráv hydroizolačných vrstiev sa pristúpi k realizácii novej ochrannej a vyrovnávajúcej vrstvy v hrúbke 50 – 130 mm. Aj zvolením čo najvhodnejšieho postupu z hľadiska rýchlosti opravných prác si však tieto vyžadujú svoj čas nielen po technickej stránke prípravy, ale aj po samotnej realizačnej a technologickej stránke,“ vysvetlil hovorca mesta Žilina.

Stavebník musí čakať na vysušenie vrstvy, platnosť permanentiek sa bude predlžovať

Nová betónová vrstva musí prirodzene nadobudnúť svoju tuhosť, pevnosť, musí vyzrieť a dostatočne vyschnúť na to, aby boli dodržané technologické požiadavky všetkých ďalších fáz stavebných úprav, pričom najzakladanejšou požiadavkou je požadovaná miera vysušenia tejto vrstvy.

Ako avizoval hovorca mesta už pred rekonštrukciou, mesto bude predlžovať platnosť časových vstupeniek o obdobie, počas ktorého nemohli návštevníci bazén využívať. „Návštevníci plavárne, ktorí majú zakúpené permanentky v platnosti počas rekonštrukcie, nebudú ukrátení. Doba platnosti sa im predĺži o čas, o ktorý ich ukrátila rekonštrukcia,“ uzavrel Čorba.0 zdieľaní


Dopravný servis
Rajecká cesta
Policajná hliadka
23:00
Strečno
Prekážka na ceste
22:54
Strečno
Prekážka na ceste
22:12
Košická
Prekážka na ceste
20:25
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina